Výchova, Zdravie

Coronavírus a depresie

Čo ich spája? Pľúca a dýchanie! Ak pochopíme, prečo coronavírus napáda pľúca, môžeme sa lepšie chrániť!

Čo je príčina a čo spúšťač

V minulosti pri liečbe tuberkulózy pľúc boli „náhodne“ objavené antidepresíva, lieky požívané pri liečbe depresií aj v súčasnosti.

Pomôže nám coronavírus v tom, že začneme liečiť aj svoje depresie a depresie svojich detí?

V celosvetovom merítku je konštatovaný nárast depresií vo všetkých vekových kategóriách a bez ohľadu na pohlavie. A stúpajú aj somatické ochorenia, mnohé z nich sú aj psychosomatickým problémom začínajúcimh depresiami.

A zrazu sa objaví corona vírus, témou ktorého sú pľúca a dýchanie.

Doterajšie poznatky ako sa môže šíriť coronavírus, aké sú najlepšie podmienky jeho prenosu medzi ľuďmi, prečo niekto ochorie a iný nie, prečo niektorí majú ťažký priebeh, niekto ľahší, niekto je bez problémov a prečo vírus mutuje, sú nejasné.

Kde sa ukladá smútok

Každý, kto pracuje s emóciami vie, že pľúca sú spojené s emóciami smútku, depresie, beznádeje. Sú tou symbolickou „nádržou“ pre všetky tieto staré emócie smútku. Depresiou oslabené pľúca oslabujú celkovú imunitu sa stávajú miestom slabšieho odporu a vstupnou bránou pre koronavírus.

Prečo coronavírus postihuje starých ľudí

Máme množstvo nespracovaných smútkov, pocitov zbytočnosti, v mnohých situáciách sme bezradnejší, bezmocní a neistí, a nemáme silu, s tým všetkým zápasiť.“

Takže, ako pracovať s depresiami, smútkom, pesimizmom…

Ako liečiť coronu

Ak chceme liečiť coronu musíme liečiť svoje pľúca, ak chceme liečiť pľúca musíme liečiť svoje depresie!

A to je veľká téma aj pre odborníkov, liečia liekmi a psychoterapiou, ale dá sa to podporiť aj tým, čo dáva príroda.

Prvá pomoc je SLNKO a slnečné svetlo – presvetľuje tmu, ním začína krásny slnečný deň, rozbíja aj našu vnútornú tmu, náš chlad a stuhnutie strachom…

Pokiaľ môžete využite slnečné svetlo, ono je zdrojom aj doporučovaného D vitamínu. Ak je slnečného svetla nedostatok presvetľujte priestor, v ktorom žijete – vyberte doplnky všetkých slnečných farieb – deky, vankúše, domáce oblečenie; môžete si cielene urobiť svetelný kúpeľ, počúvajte pokojnú relaxačnú hudbu.

Príroda je priestor, v ktorom vnímame krásu a to je množstvo a rôznorodosť obrazov, scenérií, farieb – a to sú  krásne katedrály, múzeá, prírodné scenérie. Vnímajte ich, nechajte ich na seba pôsobiť.

Nezabúdajte na svoju hudbu, svet je plný krásnych hudobných diel, piesní a pri niektorých si môžete aj zatancovať, nechať svoje telo plynúť v priestore.

Sú tu vône a chute? Vnemy obohatené vôňami a chuťami výrazne podfarbujú a sprevádzajú emočný stav a spolu sa stávajú súčasťou pozitívneho ladenia. 

Je čas na labužníctvo a vychutnanie niečoho, čo si bežne nemáte čas pripraviť.

Svoje miesto si získali sladkosti! Možno liečiť depresívnu náladu sladkosťami? Sladkosti napomáhajú zvýšeniu serotonínu v ľudskom mozgu, je to látka, ktorá spôsobuje  pocity šťastia a dobrej nálady.

Psychiku človeka hlboko zasahujú vône – vôňa domova, vôňa maminky, svojej izby, vôňa Vianoc, nedeľného obeda. Čuch je evolučne najstarší a najsilnejší zmysel spojený s emóciami. Vône vedia meniť emócie. Príjemná vôňa dokáže pozitívne naladiť, podporiť relaxáciu a meditáciu.

Smiech je nákazlivý ako chrípka. Smiech prebúdza predovšetkým skryté zdroje energie, má vplyv na dýchanie, činnosť svalstva, krvný obeh, nervovú sústavu a imunitu. Depresia a smiech nejdú ruka v ruke. Uvažujte o stresových situáciách, ktoré prežívate a hľadajte na nich niečo smiešne. Vymýšľajte s deťmi rôzne humorné riešenia stresujúcich situácií.

Pripravenosť k smiechu začína úsmevom. Oči odrážajú stav duše, preto sa nedá usmievať očami, pokiaľ necítime úsmev aj v duši. Pravidelným tréningom a precvičovaním úsmevu sa telo nechá oklamať.

Nejde iba o coronu

Aktivujte a “kŕmte ” svoju veselú časť osobnosti vo svojom vnútri a nechajte ju smiať sa a pomôžu vám slnko, krása, hudba, smiech, úsmev, jedlo, sladkosť, vôňa toto všetko sa prihovára vašej duši, ktorá najviac trpí depresiou. A vaše telo vám bude povďačné za dobrú imunitu a odolnosť.

Pracovať stále na svojich smútkoch, depresiách, pesimizme, bezradnosti je aj prevenciou zdravšej staroby.   

Mgr.Lýdia Adamcová

2. Ako vyladiť emočnú energiu (nielen) výchovných metód?

Prečítajte si tiež

Ženy a matky

Prečo byť ženou

V psychike každej ženy vzájomne pôsobia hlboko uložené archetypálne vzory ženského správania a vzory správania dané súčasnou spoločnosťou, ktoré ju vťahujú viac do…
Zobraziť
Menu