Výchova, Zdravie

Koronavírus a depresie

Čo ich spája? Pľúca a dýchanie! Ak pochopíme, prečo koronavírus napáda pľúca, môžeme sa lepšie chrániť!

V minulosti pri liečbe tuberkulózy pľúc boli „náhodne“ objavené antidepresíva, lieky požívané pri liečbe depresií aj v súčasnosti. Pomôže nám koronavírus v tom, že začneme liečiť aj svoje depresie a depresie svojich detí?

V celosvetovom merítku je konštatovaný nárast depresií vo všetkých vekových kategóriách a bez ohľadu na pohlavie. A stúpa aj obezita, ktorá je taktiež psychosomatickým problémom. A zrazu sa objaví korona vírus, témou ktorého sú pľúca a dýchanie.

Doterajšie poznatky ako sa môže šíriť koronavírus, aké sú najlepšie podmienky jeho prenosu medzi ľuďmi, prečo niekto ochorie a iný nie, prečo majú niektorí majú ťažký priebeh, niekto ľahší, niekto je bez problémov a prečo vírus mutuje, sú nejasné.

Každý, kto pracuje s emóciami vie, že pľúca sú spojené s emóciami smútku, depresie, beznádeje. Sú tou symbolickou „nádržou“ pre všetky tieto staré emócie smútku. Depresiou oslabené pľúca oslabujú celkovú imunitu sa stávajú miestom slabšieho odporu a vstupnou bránou pre koronavírus.

PĽÚCA zabezpečujú dýchanie, dýchanie zabezpečuje dostatok kyslíka pre celý organizmus. Ako sa cítime ak nemáme dostatok kyslíka? Nedostatok kyslíka znamená, že telo a mozog sa dusí a my zažívame paniku a úzkosť. A platí to aj pre deti s ADHD, ktoré prežívajú svoje depresie maskované mnohými problémami s učením, správaním ale aj ochoreniami

Prečo koronavírus postihuje starých ľudí?

Máme množstvo nespracovaných smútkov, pocitov zbytočnosti, v mnohých situáciách sme bezradnejší, bezmocní a neistí, a nemáme silu, s tým všetkým zápasiť.“

Takže, ako pracovať s depresiami, smútkom, pesimizmom…

Ak chceme liečiť svoje pľúca musíme liečiť svoje depresie! Je to veľká téma aj pre odborníkov, liečia liekmi a psychoterapiou, ale dá sa to podporiť aj tým, čo dáva príroda.

Prvá pomoc je SLNKO a slnečné svetlo presvetľuje tmu, ním začína krásny slnečný deň, rozbíja aj našu vnútornú tmu, náš chlad a stuhnutie strachom…

Pokiaľ môžete využite slnečné svetlo, ak ho je nedostatok presvetľujte priestor, v ktorom žijete – vyberte doplnky všetkých slnečných farieb deky, vankúše, domáce oblečenie; môžete si cielene urobiť svetelný kúpeľ, počúvajte pokojnú relaxačnú hudbu.

Príroda je priestor, v ktorom vnímame krásu a to je množstvo a rôznorodosť obrazov, scenérií, farieb – a to sú  krásne katedrály, múzeá, prírodné scenérie. Vnímajte ich, nechajte ich na seba pôsobiť.

Nezabúdajte na svoju hudbu, svet je plný krásnych hudobných diel, piesní a pri niektorých si môžete aj zatancovať, nechať svoje telo plynúť v priestore.

Sú tu vône a chute? Vnemy obohatené vôňami a chuťami výrazne podfarbujú a sprevádzajú emočný stav a spolu sa stávajú súčasťou pozitívneho ladenia. 

Je čas na labužníctvo a vychutnanie niečoho, čo si bežne nemáte čas pripraviť.

Svoje miesto si získali sladkosti! Možno liečiť zlú náladu sladkosťami? Sladkosti napomáhajú zvýšeniu serotonínu v ľudskom mozgu, je to látka, ktorá spôsobuje  pocity šťastia a dobrej nálady.

Psychiku človeka hlboko zasahujú vône – vôňa domova, vôňa maminky, svojej izby, vôňa Vianoc, nedeľného obeda. Čuch je evolučne najstarší a najsilnejší zmysel spojený s emóciami. Vône vedia meniť emócie. Príjemná vôňa dokáže pozitívne naladiť, podporiť relaxáciu a meditáciu.

Smiech je nákazlivý ako chrípka. Smiech prebúdza predovšetkým skryté zdroje energie, má vplyv na dýchanie, činnosť svalstva, krvný obeh, nervovú sústavu a imunitu. Depresia a smiech nejdú ruka v ruke. Uvažujte o stresových situáciách, ktoré prežívate a hľadajte na nich niečo smiešne. Vymýšľajte s deťmi rôzne humorné riešenia stresujúcich situácií.

Pripravenosť k smiechu začína úsmevom. Oči odrážajú stav duše, preto sa nedá usmievať očami, pokiaľ necítime úsmev aj v duši. Pravidelným tréningom a precvičovaním úsmevu sa telo nechá oklamať.

Aktivujte a “kŕmte ” svoju veselú časť osobnosti vo svojom vnútri a nechajte ju smiať sa a pomôžu vám slnko, krása, hudba, smiech, úsmev, jedlo, sladkosť, vôňa – toto všetko sa prihovára našej duši, ktorá najviac trpí depresiou.

Pracujte na svojich smútkoch, depresiách, pesimizme, bezradnosti stále aj teraz, je to prevencia aby aj vaša staroba bude zdravšia.

Mgr.Lýdia Adamcová

2. Ako vyladiť emočnú energiu (nielen) výchovných metód?

Prečítajte si tiež

Radíme si navzájom

Radíme si navzájom

Mnohí rodičia študujú knihy o výchove, hľadajú informácie, absolvujú rodičovské kurzy, ale často až vtedy, keď sa objavia problémy detí. Na druhej strane…
Zobraziť
Ženy a matky

Materstvo je múdrosť daná prírodou.

Prečo ale ženy na materskej dovolenke majú pocit, že sú hlúpe? Materstvo je pracovná doba trvajúca 24 hodín. A čo všetko zahŕňa? Sekcia vývinovej…
Zobraziť
Radíme si navzájomVýchova

Čo je tvorivá inteligencia

Pätnásťročného Alberta Einsteina raz napadlo: „Akoby videl svet, keby letel na slnečnom paprsku“ a vesmír objavoval celý svoj život … Vďaka dobrej predstavivosti…
Zobraziť
Menu