Výchova, Zdravie

Coronavírus a depresie

Čo ich spája? Pľúca a dýchanie! Ak pochopíme, prečo coronavírus napáda pľúca, môžeme sa lepšie chrániť!

Čo je príčina a čo spúšťač

V minulosti pri liečbe tuberkulózy pľúc boli „náhodne“ objavené antidepresíva, lieky požívané pri liečbe depresií aj v súčasnosti.

Pomôže nám coronavírus v tom, že začneme liečiť aj svoje depresie a depresie svojich detí?

V celosvetovom merítku je konštatovaný nárast depresií vo všetkých vekových kategóriách a bez ohľadu na pohlavie. A stúpajú aj somatické ochorenia, mnohé z nich sú aj psychosomatickým problémom začínajúcimh depresiami.

A zrazu sa objaví corona vírus, témou ktorého sú pľúca a dýchanie.

Doterajšie poznatky ako sa môže šíriť coronavírus, aké sú najlepšie podmienky jeho prenosu medzi ľuďmi, prečo niekto ochorie a iný nie, prečo niektorí majú ťažký priebeh, niekto ľahší, niekto je bez problémov a prečo vírus mutuje, sú nejasné.

Kde sa ukladá smútok

Každý, kto pracuje s emóciami vie, že pľúca sú spojené s emóciami smútku, depresie, beznádeje. Sú tou symbolickou „nádržou“ pre všetky tieto staré emócie smútku. Depresiou oslabené pľúca oslabujú celkovú imunitu sa stávajú miestom slabšieho odporu a vstupnou bránou pre koronavírus.

Prečo coronavírus postihuje starých ľudí

Máme množstvo nespracovaných smútkov, pocitov zbytočnosti, v mnohých situáciách sme bezradnejší, bezmocní a neistí, a nemáme silu, s tým všetkým zápasiť.“

Takže, ako pracovať s depresiami, smútkom, pesimizmom…

Ako liečiť coronu

Ak chceme liečiť coronu musíme liečiť svoje pľúca, ak chceme liečiť pľúca musíme liečiť svoje depresie!

A to je veľká téma aj pre odborníkov, liečia liekmi a psychoterapiou, ale dá sa to podporiť aj tým, čo dáva príroda.

Prvá pomoc je SLNKO a slnečné svetlo – presvetľuje tmu, ním začína krásny slnečný deň, rozbíja aj našu vnútornú tmu, náš chlad a stuhnutie strachom…

Pokiaľ môžete využite slnečné svetlo, ono je zdrojom aj doporučovaného D vitamínu. Ak je slnečného svetla nedostatok presvetľujte priestor, v ktorom žijete – vyberte doplnky všetkých slnečných farieb – deky, vankúše, domáce oblečenie; môžete si cielene urobiť svetelný kúpeľ, počúvajte pokojnú relaxačnú hudbu.

Príroda je priestor, v ktorom vnímame krásu a to je množstvo a rôznorodosť obrazov, scenérií, farieb – a to sú  krásne katedrály, múzeá, prírodné scenérie. Vnímajte ich, nechajte ich na seba pôsobiť.

Nezabúdajte na svoju hudbu, svet je plný krásnych hudobných diel, piesní a pri niektorých si môžete aj zatancovať, nechať svoje telo plynúť v priestore.

Sú tu vône a chute? Vnemy obohatené vôňami a chuťami výrazne podfarbujú a sprevádzajú emočný stav a spolu sa stávajú súčasťou pozitívneho ladenia. 

Je čas na labužníctvo a vychutnanie niečoho, čo si bežne nemáte čas pripraviť.

Svoje miesto si získali sladkosti! Možno liečiť depresívnu náladu sladkosťami? Sladkosti napomáhajú zvýšeniu serotonínu v ľudskom mozgu, je to látka, ktorá spôsobuje  pocity šťastia a dobrej nálady.

Psychiku človeka hlboko zasahujú vône – vôňa domova, vôňa maminky, svojej izby, vôňa Vianoc, nedeľného obeda. Čuch je evolučne najstarší a najsilnejší zmysel spojený s emóciami. Vône vedia meniť emócie. Príjemná vôňa dokáže pozitívne naladiť, podporiť relaxáciu a meditáciu.

Smiech je nákazlivý ako chrípka. Smiech prebúdza predovšetkým skryté zdroje energie, má vplyv na dýchanie, činnosť svalstva, krvný obeh, nervovú sústavu a imunitu. Depresia a smiech nejdú ruka v ruke. Uvažujte o stresových situáciách, ktoré prežívate a hľadajte na nich niečo smiešne. Vymýšľajte s deťmi rôzne humorné riešenia stresujúcich situácií.

Pripravenosť k smiechu začína úsmevom. Oči odrážajú stav duše, preto sa nedá usmievať očami, pokiaľ necítime úsmev aj v duši. Pravidelným tréningom a precvičovaním úsmevu sa telo nechá oklamať.

Nejde iba o coronu

Aktivujte a “kŕmte ” svoju veselú časť osobnosti vo svojom vnútri a nechajte ju smiať sa a pomôžu vám slnko, krása, hudba, smiech, úsmev, jedlo, sladkosť, vôňa toto všetko sa prihovára vašej duši, ktorá najviac trpí depresiou. A vaše telo vám bude povďačné za dobrú imunitu a odolnosť.

Pracovať stále na svojich smútkoch, depresiách, pesimizme, bezradnosti je aj prevenciou zdravšej staroby.   

Mgr.Lýdia Adamcová

2. Ako vyladiť emočnú energiu (nielen) výchovných metód?

Prečítajte si tiež

Problémy vo výchoveRadíme si navzájom

Ako naučiť dieťa ospravedlniť sa

Predstavte si nasledovnú situáciu: Vaše dieťa pri hre uhryzne iné dieťa, ktoré potom začne plakať. Čo urobíte? Mnohí rodičia reagujú: „Ospravedlň sa a…
Zobraziť
Menu