Výchova, Zdravie

Ak pochopíme, prečo koronavírus napáda predovšetkým pľúca, môžeme sa lepšie chrániť!

Ak pochopíme, prečo koronavírus napáda pľúca, môžeme sa lepšie chrániť!

Citujem – „Na základe doterajších poznatkov to vyzerá, že sa vírus v teplejšom podnebí šíri horšie,“ uvádza Mohammad Sajad z virologického inštitútu univerzity v americkom Marylande. Vedec zistil, že hoci sa vírus môže šíriť kdekoľvek, najlepšie podmienky pre prenos medzi ľuďmi má pri nízkej vlhkosti vzduchu a medzi piatimi až 11 stupňami Celzia. Túto tézu potvrdzujú aj štúdie odborníkov z univerzít v Pekingu, ktorí skúmali šírenie choroby v stovke čínskych miest. Dospeli k záveru, že „prenos COVID-19 značne znižuje vysoká teplota a vysoká vlhkosť vzduchu“.

Každý, kto pracuje s emóciami vie, že pľúca sú spojené s emóciami smútku, depresie, beznádeje. Sú tou symbolickou „nádržou“ pre všetky tieto staré emócie. Depresiou oslabené pľúca s oslabenou imunitou sa stávajú miestom slabšieho odporu. Aj antidepresíva boli objavené „náhodou“ pri liečbe tuberkulózy.

V celosvetovom merítku je konštatovaný nárast depresií vo všetkých vekových kategóriach a bez ohľadu na pohlavie…

PĽÚCA zabezpečujú dýchanie, dýchanie zabezpečuje dostatok kyslíka pre celý organizmus. Ako sa cítime ak nemáme dostatok kyslíka? Nedostatok kyslíka znamená, že telo a mozog sa dusí a my zažívame paniku a úzkosť. Deti sú nekľudné, ich mozog sa nevie sústrediť a učiť. Všetko záleží od toho, ako je naplnená „nádrž depresií“.

Prečo sú najviac postihnutí starí ľudia?

Máme množstvo nespracovaných smútkov, pocitov zbytočnosti, v mnohých situáciach sme bezradnejší, bezmocní a neistí, a už to všetko iba nesieme a nemáme silu s tým zápasiť.“

Pracujte na svojich smútkoch, depresiách, pesimizme, bezradnosti teraz, pokiaľ ste mladí. Pomôžete sebe a vaša staroba bude veselšia a pomôžete aj svojim deťom. Mnohé deti, taktiež prežívajú svoje depresie maskované mnohými problémami s učením, správaním ale aj ochoreniami…

A naša planéta? Predstavte si ju – zadymená, začmudená, oslabená a možno aj smutná … Čo ak koronavírus prišiel jej pomôcť a nás potreboval dať do karantény, aby jej mohol pomôcť!!! Vráťme planéte ale aj sebe farby dúhy.

Takže, ako pracovať s depresiami, smútkom…

Ak chceme liečiť svoje pľúca musíme liečiť svoje depresie! Je to veľká téma aj pre odborníkov, liečia liekmi a psychoterapiou, ale dá sa to podporiť aj tým, čo dáva príroda…

Prvá pomoc je SLNKO a slnečné svetlo presvetľuje tmu, ním začína krásny slnečný deň, rozbíja aj našu vnútornú tmu, náš chlad a stuhnutie strachom…

V severských krajinách, kde vzhľadom k nedostatku svetla je zvýšený počet samovrážd – využívajú terapiu v presvietených a bielych miestnostiach ako náhradu za slnečné svetlo.

Pokiaľ môžete využite slnečné svetlo, ak ho je nedostatok presvetľujte priestor, v ktorom žijete – vyberte doplnky všetkých slnečných farieb deky, vankúše, domáce oblečenie ; môžete si cielene svietiť na glabelu je to miesto medzi obočím a nasmerujte svetlo lampy na toto miesto, počúvajte pokojnú relaxačnú hudbu – a spolu s deťmi.

Príroda je priestor, v ktorom vnímame KRÁSU ale máme aj internet, kde dneska môžeme nájsť množstvo a rôznorodosť obrazov, scenérií, farieb – a to sú  krásne katedrály, múzeá, prírodné scenérie. Vnímajte ich, nechajte ich na seba pôsobiť. Prichádza ročné obdobie, ktoré nám okrem svetla a tepla prináša farebnú krásu prírody.

Nezabúdajte na svoju HUDBU, svet je plný krásnych hudobných diel, piesní a pri niektorých si môžete aj zatancovať, nechať svoje telo plynúť v priestore. Všetko toto cibrí zmysly a kultivuje, zjemňuje a presvetľuje naše emócie.

A čo vône a chute? Vnemy obohatené vôňami a chuťami výrazne podfarbujú a sprevádzajú emočný stav a spolu sa stávajú súčasťou pozitívneho ladenia.

Je čas na labužníctvo a vychutnanie niečoho, čo si bežne nemáte čas pripraviť. Každá rodina má svoje jedlá a špecifické chute – pozdvihnite ich na rodové posolstvo…

Svoje nezastupiteľné miesto si získali – SLADKOSTI! Mnohí poznáme tú neprekonateľnou chuť na sladké. Telo nám dáva signál, že potrebuje rýchly prísun energie a tým je cukor.

Možno liečiť zlú náladu sladkosťami? Sladkosti napomáhajú zvýšeniu serotonínu v ľudskom mozgu a máme pocit, že nás čokoláda robí šťastnejšími. Hlavným dôvodom je serotonín – látka, ktorá spôsobuje  pocity šťastia a dobrej nálady ale v neprimeranom množstve môže zvýrazniť depresiu a pocity viny.

Čo s nimi? Ako nám môžu pomôcť – nezabúdajte, že existujú zdravé sladkosti v primeranom množstve a kvalite, a jesť ich už potom bez stresu.

Vôňa domova, vôňa maminky, svojej izby, vôňa Vianoc, nedeľného obeda sú vône hlboko zasahujúce psychiku človeka. Prečo majú vône túto silu? Čuch je evolučne najstarší a najsilnejší zmysel spojený s emóciami. Vône vedia meniť emócie. Príjemná vôňa dokáže pozitívne naladiť, vône podporujú relaxáciu a meditáciu, vôňou vyjadrujeme svoje emócie, svoje pocity a celú svoju osobnosť.

SMIECH je nákazlivý ako chrípka. Je protipólom depresie, často ju maskuje ale prechod medzi by mal byť plynulý a pokojný.

Smiech prebúdza predovšetkým skryté zdroje energie, má vplyv na dýchanie, činnosť svalstva, krvný obeh, nervovú sústavu a imunitu. A predovšetkým spúšťa endorfíny, hormóny šťastia, pri liečbe depresií pomáha práve pre tieto vnútorné kvality a vonkajším prejavom nás iba nakazí.

Pripravenosť k smiechu začína ÚSMEVOM. Oči odrážajú stav duše, preto sa nedá usmievať očami, pokiaľ necítime úsmev aj v duši. Pravidelným tréningom a precvičovaním úsmevu sa telo nechá oklamať. Skúste stiahnuť kruhové svaly okolo očí aby sa v kútikoch objavili vrásky a centrum dobrej nálady sa mozgu aktivuje. Podobne pôsobí aj ceruzka medzi perami alebo len roztiahnutie pier od ucha k uchu.

Aktivujte a “kŕmte aj” svoju veselú časť osobnosti vo svojom vnútri a nechajte ju smiať sa a pritom sa venujte bežným prácam.

Ale predovšetkým stres a smiech nejdú ruka v ruke. Uvažujte o stresových situáciách, ktoré prežívate a hľadajte na nich niečo smiešne. Vymýšľajte s deťmi rôzne humorné riešenia stresujúcich situácií.

Slnko, krása, hudba, smiech, úsmev, jedlo, sladkosť, vôňa – toto všetko sa prihovára našej duši a pomáha nám pozitívne cítiť, žiť a myslieť. Predovšetkým duša najviac trpí našou depresiou.

„Myslite pozitívne!“ je časté odporúčanie ale, čo robiť aby sme vedeli pozitívne myslieť? Vedieť pozitívne žiť!

Vytvorte priestor, v ktorom sa môžete pozitívne cítiť, žiť a myslieť a pomôžete sebe aj svojim deťom. Všetci máme v sebe semienka radosti, nadšenia, šťastia ale aj smútku, neistoty, hnevu. Ktoré z nich začnú rásť – to záleží práve od prostredia, v ktorom rodina žije. Žiť a myslieť pozitívne znamená, že naša životná energia bude pozitívna, život sa nám presvetlí a depresia nemá silu nás ovládať a naše pľúca budú slobodnejšie dýchať…..

Mgr.Lýdia Adamcová

Prečítajte si tiež

Problémy vo výchoveVýchova

Slová vo výchove nestačia

V prípade problémového správania dieťaťa, využívajú rodičia najčastejšie kritizovanie, vysvetľovanie a moralizovanie. Slovami dieťaťu opisujú jeho nevhodné správanie. Vytvárajú teórie o tom, čo…
Zobraziť
VýchovaZdravieŽeny a matky

Chráňme si svoju bublinu

… a nie iba pred koronou Priestor okolo nás a medzi nami nie je prázdny. Všetci dokážeme cítiť „niečo“, čo na nás pôsobí…
Zobraziť
Menu