Zdravie

Ako vpustiť viac svetla do zimnej tmy?

Ak spomalíme, oddychujeme, regenerujeme – predchádzame vyčerpaniu a ochoreniam, ktoré nás práve v zime prenasledujú. To je pôvodný zámer múdrej prírody, ktorý pomôže aj so „zimnými depresiami“. 

Zima a depresie

Jeseň a zima sú typicky smutné ročné obdobia a všetci cítime ich vplyv. Niekto viac, niekto menej. O dlhých zimných večeroch, tme, daždivom počasí sa hovorí v súvislosti so zvýšením depresívnych stavov u ľudí, v tomto období.

Múdra príroda to však myslela inak

Všetko živé na našej planéte reaguje na existenciu svetla a tmy.

Leto plné svetla, nám dáva energiu a dobrú náladu. Dostatok svetla znamená energiu na rôzne aktivity. Mozog a telo reagujú na svetlo produkovaním takých látok ako sú serotonín, dopamín, oxytocínu, vďaka ktorým sa cítime príjemne a šťastne.

Zima a nedostatok svetla nás oslabuje

Akonáhle sa vonku zotmie, začne mozog uvoľňovať melatonín, ktorý je považovaný za hormón tmy a je spúšťačom nočného cyklu a tým je spánok.

Človek sa jednoducho začne cítiť prirodzene unavený. Mozog je vplyvom nedostatku slnečného svetla naprogramovaný na odpočinok.

Ako nám pomáha melatonín?

V spánku hormón melatonín „prebehne“ celým telom – obnovuje poškodené bunky a pomáha pri regenerácii organizmu, posilňuje sa obranyschopnosť organizmu. Dokáže neutralizovať účinky stresu a tak podporovať imunitný systém. Významným spôsobom nás chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami, onkologickými a inými ochoreniami.

Melatonín je označovaný aj za hormón mladosti, keďže spomaľuje prirodzenú degeneráciu orgánov.

Nedostatok slnečného svetla znamená, že organizmus začne tvoriť hormón melatonín a to z hormónu serotonín, ktorý je zdrojom dobrej nálady. Zima, nám týmto spôsobom uberá pozitívny hormón, tým aj energiu k aktivite a my sa cítime unavení a bez nálady.

Využívame „zimný pokoj a oddych“ ?

V zimnom období sa zvýrazňuje konflikt medzi pokojným oddychom a nadšenými aktivitami, ktoré majú svoj priestor v letnom období.

Múdra príroda nám dala jeseň a zimu ako obdobia pre stíšenie, regeneráciu, kedy sa všetko okolo nás spomalí.

My ale zostávame nastavení na výkony, výsledky, akcie, v hre sú termíny …, a všetko stihnúť a zariadiť.

Rozdiel v tom, čo nám pre naše zdravie „dáva príroda“ a čo „my musíme“ vedie k únave. Následne prichádza vyčerpanie, pesimizmus, melanchólia a nedostatok motivácie…

Kde získať viac svetla?

Ako regulovať svoje vnútorné hodiny nastavené prírodou ?

Sú známe doporučenia: „Depresiu spojenú s pasivitou, únavou prelomte aktivitami“!

K tomu telo ale potrebuje hormón endorfín ale aj dlhšie trvajúce intenzívnejšie slnečné žiarenie.

1.krokom je prijatie

Prijať to, že náš stav v zime je fyziologický nie chorobný (okrem diagnostikovaných depresií) a naladiť sa na tento rytmus. Prijať toto obdobie, ktoré dáva nášmu telu, ale aj duši možnosť oddychovať, regenerovať a nabrať síl na letné obdobie.

2.krokom je stíšenie

A to stíšenie celkovej atmosféry svojho domova, spomalenie a zmena rytmu v hlave, a tým sa spomalí aj telo.

Predĺžte a skvalitnite čas spánku, kedy je dôležitá úplná tma – žiadne blikotajúce svetielka rôznych prístrojov, mobilov, hodín. Obmedzte večerné surfovanie po internete.

Z výchovného hľadiska je dôležité venovať viac pozornosti strachu z tmy, ktorý sa často vyskytuje u detí. Niektorí rodičia to riešia zapálením svetielka v izbe, kde dieťa spí. Prežívanie strachu z tmy – aktivuje inštinktívnu reakciu „bojovať alebo utekať“. Organizmus dieťaťa, ktorý  potrebuje v tme oddychovať, sa vlastne aktivuje a následne sa nedokáže regenerovať.

3.krokom je dávať väčší priestor pasívnym aktivitám

A to sú pokojné prechádzky v prírode. V zime je priestor aj pre „kĺzavé aktivity“ ako sú korčuľovanie, lyžovanie, sánkovanie.

Na záver dňa sa zabaľte do mäkunkej, huňatej bielej prikrývky. Pustite si svoju obľúbenú hudbu, čítajte knihu, pozrite si obľúbený film. Popritom môžete popíjať šálku čaju alebo šálku horúcej čokolády.

Sme si bližší!

Zima za oknami akoby posilňovala atmosféru spolupatričnosti, pokojné posedenia s blízkymi, v teple a svetle krbového ohňa alebo sviečok.

V spomienkach sa môžete vrátiť do detstva, kedy možno bývalo viac snehu a všetko ste prežívali s väčšou radosťou.

Sú tu aj spomienky na dovolenku, letné zážitky vám oživia fotografie, videá z dovolenky. Uvoľňujúce a príjemne pôsobí relaxácia vo vani plnej teplej vody a príjemnej vône.

Štvrtým krokom je svetelný doping

Je samozrejmé, že aj v zime potrebujeme pracovať (nemôžeme spať ako medvede).

Ráno a v priebehu dňa si môžete pomôcť „svetelným dopingom“. Snažte sa postupne rozsvietiť všetky svetlá, vytiahnite žalúzie. Opticky do priestoru pustite viac jasu pridaním zrkadiel a využívaním bielej farby – biele prikrývky, vankúše, ktoré odrážajú viac svetla. Preferujte žiarivo farebné oblečenie.

Aj v odborných kruhoch sa pri liečení depresívnejších stavov využíva fototerapia – pobyt v bielom a vysvietenom prostredí.

Pozitívne pôsobia krásne, aj keď krátke slnečné zimné dni, môžete ich využiť pasívne alebo aj aktívne. Je však dobré kompenzovať ich predĺženým oddychom večer.

Všetky tieto „rituály“ potrebujú aj deti a je dobré, ak ich môžete zažívať spolu.

Ak prijmeme a naladíme sa na smutné zimné obdobie; preferujeme pasívne aktivity a sledovanie zimných aktivít alebo kultúrnych podujatí; doprajeme si svetelný a farebný doping v priebehu dňa; máme viac energie aj pre zimné aktivity v krásnej zasneženej prírode.

Cyklické striedanie pokojnejšieho a aktívnejšieho ročného obdobia nám pomôže zabezpečiť si dobrú kondíciu organizmu, pretože život je dlhší.

To je pôvodný zámer múdrej prírody!

Samozrejmosťou by malo byť ak spomalenému rytmu nášho života prispôsobíme aj jedálniček, ale na to sú už iní odborníci.

 

Mgr. Adamcová Lýdia

Výchova v kocke – kolekcia 5 ebookov

Prečítajte si tiež

Problémy vo výchoveRadíme si navzájom

Ako naučiť dieťa ospravedlniť sa

Predstavte si nasledovnú situáciu: Vaše dieťa pri hre uhryzne iné dieťa, ktoré potom začne plakať. Čo urobíte? Mnohí rodičia reagujú: „Ospravedlň sa a…
Zobraziť
Radíme si navzájomZdravie

Nechajte ma odísť…

„Nechajte ma odísť“ – je možno skrytá túžba mnohých trpiacich a starých ľudí, ktorí už nevládzu bojovať s ochoreniami, bolesťou, sú bezmocní, osamotení,…
Zobraziť
Problémy vo výchoveVýchovaŽeny a matky

Je nezvládnuteľné dieťa nezvládnuteľné?

Intenzita prejaveného vzdoru a hnevu je u každého dieťaťa iná. Niektorí rodičia takéto správanie dieťaťa nepoznajú a niektorí s dieťaťom bojujú celé jeho…
Zobraziť
Menu