Nezaradené

Ako vpustiť viac svetla do zimnej tmy

Ako vpustiť viac svetla do zimnej tmy?

Jeseň a zima sú typicky „smutné“ ročné obdobia a všetci cítime ich vplyv. Niekto viac, niekto menej. O dlhých zimných večeroch, tme, daždivom počasí sa hovorí v súvislosti so zvýšením depresívnych stavov u ľudí.

Múdra príroda to však myslela inak

Všetko živé na našej planéte reaguje na existenciu svetla a tmy.

Leto plné svetla, nám dáva energiu a dobrú náladu. Dostatok svetla znamená energiu na rôzne aktivity. Mozog a telo reagujú na svetlo produkovaním takých látok ako sú serotonín, dopamín, oxytocínu, vďaka ktorým sa cítime príjemne a šťastne.

Zima a nedostatok svetla nás oslabuje. Mozog je vplyvom nedostatku slnečného svetla naprogramovaný na odpočinok. Akonáhle sa vonku zotmie, začne mozog uvoľňovať melatonín, ktorý je spúšťačom nočného cyklu odpočinku. Človek sa jednoducho začne cítiť prirodzene unavený.

Za všetkým sú hormóny

V spánku hormón melatonín „prebehne“ celým telom – obnovuje poškodené bunky a pomáha pri regenerácii organizmu, posilňuje sa obranyschopnosť organizmu. Dokáže neutralizovať účinky stresu a tak podporovať imunitný systém. Významným spôsobom nás chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami, onkologickými a inými ochoreniami.

Melatonín je označovaný aj za hormón mladosti, keďže spomaľuje prirodzenú degeneráciu orgánov.

Nedostatok slnečného svetla spôsobuje, že organizmus začne tvoriť hormón melatonín a to z hormónu serotonín, ktorý je zdrojom dobrej nálady a celkovej telesnej pohody.

Zima, nám týmto uberá pozitívny hormón, tým aj energiu k aktivite a my sa cítime unavení a bez nálady.

Prečo sa to deje

Múdra príroda nám dala jeseň a zimu, ako obdobia pre stíšenie, regeneráciu, kedy sa všetko okolo nás spomalí.

Ak spomalíme, oddychujeme, regenerujeme – predchádzame vyčerpaniu a ochoreniam, ktoré nás práve v zime prenasledujú. To je pôvodný zámer múdrej prírody.

My si ale ideme svojou cestou

Čo spôsobuje, že v zimnom období sa zvýrazňuje konflikt medzi oddychom, pokojom a aktivitami, nadšením, ktoré majú svoje miesto viac v letnom období.

My ale zostávame nastavení na výkony, výsledky, akcie, v hre sú termíny …, a všetko stihnúť a zariadiť.

Rozdiel v tom, čo nám pre naše zdravie „pripravila a dáva“ príroda a čo „my musíme“ vedie k únave, strate životnej energie. Následne prichádza smútok, pesimizmus, melanchólia a nedostatok motivácie.

Ako prežiť toto obdobie

Potrebujeme chodiť do práce, zabezpečovať živobytie, deti musia chodiť do školy.

Sú známe doporučenia – pasivitu, spojenú možno aj s depresiou, únavou – prelomte aktivitou. K tomu ale telo potrebuje hormón endorfín, ktorý sa tvorí vďaka intenzívnejšiemu a dlhšie trvajúcemu slnečnému žiareniu.

Kde získať viac svetla

Ako regulovať svoje vnútorné hodiny nastavené prírodou?

Prvým krokom je prijatie. Prijať to, že náš stav v zime je fyziologický nie chorobný (okrem diagnostikovaných depresií) a naladiť sa na tento rytmus. Prijať toto obdobie, ktoré dáva nášmu telu, ale aj duši možnosť oddychovať, regenerovať a nabrať síl na letné obdobie.

Druhým krokom je stíšenie celkovej atmosféry svojho domova, spomalenie a zmena rytmu v hlave, a tým sa spomalí aj telo. Predĺžte a skvalitnite čas spánku, kedy je dôležitá úplná tma – žiadne blikotajúce svetielka rôznych prístrojov, mobilov, hodín. Obmedzte večerné surfovanie po internete.

Tretím krokom je dávať väčší priestor pasívnym aktivitám, akým sú pokojné prechádzky v prírode. V zime je priestor aj pre „kĺzavé aktivity“, ako sú korčuľovanie, lyžovanie, sánkovanie. Odľahčene pôsobí aj plávanie. Prehrejú vás sauny a termálne kúpaliská. Oddýchnete si pri sledovaní rôznych  športových podujatí, v krásnom zasneženom prostredí. Naladiť vás môžu aj koncerty, divadelné predstavenia s pozitívnym obsahom.

Na záver dňa sa zabaľte do mäkunkej, huňatej bielej prikrývky. Pustite si svoju obľúbenú hudbu, čítajte knihu, pozrite si obľúbený film. Popritom môžete popíjať šálku čaju alebo šálku horúcej čokolády.

Zima za oknami akoby posilňovala atmosféru spolupatričnosti, pokojného posedenia s blízkymi, v teple a svetle krbového ohňa alebo sviečok.

V spomienkach sa môžete vrátiť do detstva, kedy možno bývalo viac snehu a všetko ste prežívali s väčšou radosťou. Sú tu aj spomienky na dovolenku, letné zážitky vám oživia fotografie, videá z dovolenky a precíťte si znovu horúce pláže. Uvoľňujúce a príjemne pôsobí relaxácia vo vani plnej teplej vody a príjemnej vône.

Štvrtým krokom je svetelný doping ale v priebehu dňa. Je samozrejmé, že aj v zime potrebujete pracovať (nemôžeme spať ako medvede). Ráno a v priebehu dňa si môžete pomôcť „svetelným dopingom“. Snažte sa postupne rozsvietiť všetky svetlá, vytiahnite žalúzie. Opticky do priestoru pustite viac jasu pridaním zrkadiel a využívaním bielej farby – biele prikrývky, vankúše, ktoré odrážajú viac svetla. Preferujte žiarivo farebné oblečenie.

Pozitívne pôsobia krásne, aj keď krátke slnečné zimné dni, môžete ich využiť pasívne alebo aj aktívnejšie. Je však dobré kompenzovať ich predĺženým oddychom večer.

Aj v odborných kruhoch sa pri liečení depresívnejších stavov využíva fototerapia – pobyt v bielom vysvietenom prostredí.

Ako pomôcť deťom

Všetky tieto „rituály“ potrebujú aj deti a je dobré, ak ich môžete zažívať spolu. Deti sú v podobnej a možno, aj zložitejšej situácii ako my dospelí.

Aj deti potrebujú spomaliť, oddychovať, regenerovať, a tým predchádzať vyčerpaniu a ochoreniam, ktoré ich práve v zime prenasledujú.

Ak prijmeme a naladíme sa na smutné zimné obdobie, preferujeme pasívne aktivity a pokojné sledovanie zimných športov alebo kultúrnych podujatí, doprajeme si svetelný a farebný doping v priebehu dňa, máme viac energie aj pre zimné aktivity v krásnej zasneženej prírode.

Prečo to tak múdra príroda zariadila

Cyklickým striedaním pokojnejšieho a aktívnejšieho obdobia, nám pomáha zabezpečiť dobrú kondíciu organizmu, pretože život je dlhší.

Samozrejmosťou by malo byť, že spomalenému rytmu nášho života prispôsobíme aj jedálniček, ale na to sú už iní odborníci.

Prečítajte si tiež

Ženy a matky

Prečo byť ženou

V psychike každej ženy vzájomne pôsobia hlboko uložené archetypálne vzory ženského správania a vzory správania dané súčasnou spoločnosťou, ktoré ju vťahujú viac do…
Zobraziť
Zdravie

Je onkologické ochorenie iba fyzické ochorenie

Známa osobnosť zomierajúca na akútnu leukémiu, príbuzný liečený dlhotrvajúcou chemoterapiou, deti ležiace na onkologickom oddelení, lekár zomierajúci na onkologické ochorenie… Šokujúce správy vyvolávajúce…
Zobraziť
Problémy vo výchoveZdravie

Dieťa vo svete úzkostí

ÚZKOSŤ má svoju minulosť ale aj budúcnosť. Jej budúcnosť a pokračovanie zabezpečujú deti. Deti dedia celý archív rodu, narodia sa s úzkosťou a…
Zobraziť