Problémy vo výchove, Škola, Zdravie

Bachové /školské/ esencie

 

Nástup do školy a aj celá školská dochádzka prináša deťom novú zodpovednosť, nové situácie a úlohy. Dieťa sa musí vyrovnať s množstvom nových pocitov. Môže prežívať vnútorné napätie, strach, obavy, čo sa prejaví v rôznej forme. Bachová kvetová terapia je v takýchto prípadoch jemným pomocníkom pre citlivú detskú dušu. Harmonizuje, dodáva pokoj, istotu a sebavedomie.

Deti sú potom celkovo odolnejšie aj voči chorobám, keďže ich imunitný systém neoslabuje stres a strach.

Každé dieťa je individualita a má svoje vlastné jedinečné emocionálne stavy. Každý prípad je vhodné posudzovať osobitne a prihliadať na špecifické prejavy. U detí sa často používajú tieto Bachove kvetové esencie:

Rescue remedy – Krízová esencia – Pomáha zvládať akútny strach napr. z prvého dňa v škole či školke, starch z ostatných detí strach z odlúčenia od rodičov a pod.

Larch – Smrek opadavý Pre deti, ktorým chýba sebadôvera. Larch pomáha pri vnútornej neistote a obavách, že niečo nedokáže alebo, že to nezvládne tak dobre ako ostatní. Dodáva správnu dávku sebavedomia v kolektíve a pri plnení školských úloh. Dieťa sa bude cítiť sebaisto a s radosťou sa pustí aj do náročnejších úloh.

Mimulus – Čarodejka škvrnitá Skvelý pomocník pri strachu a obavách z niečoho konkrétneho. Pomáha keď sa dieťa bojí napr. učiteľky, spolužiaka, cesty do školy, hodiny matematiky, písomky, ústnej odpovede a pod. Takéto strachy deti veľmi oslabujú a môžu sa prejaviť aj na fyzickej úrovni formou častých prechladnutí, oslabenej imunity, bolestí hlavy…

Pre hyperaktívne deti, ktoré majú v sebe veľa energie sú vhodné: Impatiens, Cherry Plum, Vervain.

Impatiens  Netýkavka – pomáha pri netrpezlivosti a nekľude, keď dieťa robí všetko rýchlo, nesústredí sa a z toho pramenia ďalšie problémy.

Vervain   Železník lekársky – je vhodný pri vnútornom napätí a podráždení. Dieťa má príliš veľa nadšenia a chce robiť niekoľko vecí naraz, čo ho vyčerpáva.

Cherry Plum – Slivka višňoplodá – pomáha pri návaloch detského hnevu a agresivity. Dieťa má hysterické prejavy, návaly hnevu a stráca sebakontrolu.

Hornbeam – Hrab obyčajný – Dodáva chuť a radosť do každého dňa. Vhodný pre deti, ktoré nemajú žiadne nadšenie pre školské povinnosti a majú tendenciu všetko odkladať najneskôr. Hornbeam prináša radosť aj do plnenia školských úloh.

Olive – Oliva európska – Pomáha pri celodennom vyčerpaní dieťaťa. Niekedy sú na deti kladené príliš veľké požiadavky – škola, popoludní krúžky, večer úlohy a dieťa je vyčerpané z náročného dňa. Vtedy Oliva poskytuje okamžitú úľavu. Umožní načerpať energiu a zregenerovať organizmus. Tiež pomôže aj vám po vašom ťažkom pracovnom dni.

http://www.psychovital.sk/bachova-kvetova-terapia.xhtml

 

 

Prečítajte si tiež

Radíme si navzájom

Čo nám zrkadlí dieťa svojím úmrtím

JENNY –  dramatický rodinný seriál, ktorý by nám mal otvoriť oči, ale aj srdcia. Požiadala ma o pomoc matka, ktorá tento seriál nemohla…
Zobraziť
Menu