Problémy vo výchove, Škola, Zdravie

Bachové /školské/ esencie

 

Nástup do školy a aj celá školská dochádzka prináša deťom novú zodpovednosť, nové situácie a úlohy. Dieťa sa musí vyrovnať s množstvom nových pocitov. Môže prežívať vnútorné napätie, strach, obavy, čo sa prejaví v rôznej forme. Bachová kvetová terapia je v takýchto prípadoch jemným pomocníkom pre citlivú detskú dušu. Harmonizuje, dodáva pokoj, istotu a sebavedomie.

Deti sú potom celkovo odolnejšie aj voči chorobám, keďže ich imunitný systém neoslabuje stres a strach.

Každé dieťa je individualita a má svoje vlastné jedinečné emocionálne stavy. Každý prípad je vhodné posudzovať osobitne a prihliadať na špecifické prejavy. U detí sa často používajú tieto Bachove kvetové esencie:

Rescue remedy – Krízová esencia – Pomáha zvládať akútny strach napr. z prvého dňa v škole či školke, starch z ostatných detí strach z odlúčenia od rodičov a pod.

Larch – Smrek opadavý Pre deti, ktorým chýba sebadôvera. Larch pomáha pri vnútornej neistote a obavách, že niečo nedokáže alebo, že to nezvládne tak dobre ako ostatní. Dodáva správnu dávku sebavedomia v kolektíve a pri plnení školských úloh. Dieťa sa bude cítiť sebaisto a s radosťou sa pustí aj do náročnejších úloh.

Mimulus – Čarodejka škvrnitá Skvelý pomocník pri strachu a obavách z niečoho konkrétneho. Pomáha keď sa dieťa bojí napr. učiteľky, spolužiaka, cesty do školy, hodiny matematiky, písomky, ústnej odpovede a pod. Takéto strachy deti veľmi oslabujú a môžu sa prejaviť aj na fyzickej úrovni formou častých prechladnutí, oslabenej imunity, bolestí hlavy…

Pre hyperaktívne deti, ktoré majú v sebe veľa energie sú vhodné: Impatiens, Cherry Plum, Vervain.

Impatiens  Netýkavka – pomáha pri netrpezlivosti a nekľude, keď dieťa robí všetko rýchlo, nesústredí sa a z toho pramenia ďalšie problémy.

Vervain   Železník lekársky – je vhodný pri vnútornom napätí a podráždení. Dieťa má príliš veľa nadšenia a chce robiť niekoľko vecí naraz, čo ho vyčerpáva.

Cherry Plum – Slivka višňoplodá – pomáha pri návaloch detského hnevu a agresivity. Dieťa má hysterické prejavy, návaly hnevu a stráca sebakontrolu.

Hornbeam – Hrab obyčajný – Dodáva chuť a radosť do každého dňa. Vhodný pre deti, ktoré nemajú žiadne nadšenie pre školské povinnosti a majú tendenciu všetko odkladať najneskôr. Hornbeam prináša radosť aj do plnenia školských úloh.

Olive – Oliva európska – Pomáha pri celodennom vyčerpaní dieťaťa. Niekedy sú na deti kladené príliš veľké požiadavky – škola, popoludní krúžky, večer úlohy a dieťa je vyčerpané z náročného dňa. Vtedy Oliva poskytuje okamžitú úľavu. Umožní načerpať energiu a zregenerovať organizmus. Tiež pomôže aj vám po vašom ťažkom pracovnom dni.

http://www.psychovital.sk/bachova-kvetova-terapia.xhtml

 

 

Prečítajte si tiež

Ženy a matky

Materstvo je múdrosť daná prírodou.

Prečo ale ženy na materskej dovolenke majú pocit, že sú hlúpe? Materstvo je pracovná doba trvajúca 24 hodín. A čo všetko zahŕňa? Sekcia vývinovej…
Zobraziť
Výchova

Ako pomôcť dieťaťu stať sa OSOBNOSŤOU

Vychovať dieťa, ktoré bude jedinečné, sebaisté, zdravo múdre, tvorivé, možno trochu neposlušné…, znamená poznať ho, poznať „brzdy“ jeho vývinu alebo nájsť „žabu sediacu…
Zobraziť
Menu