Kde spať, ako spať, s kým spať je téma, ku ktorej je napísané množstvo článkov. Samozrejme ide o dieťa – kde má spať malé dieťa, odkedy má spať samé, ako má spať a zaspávať a k tomu rôzne návody, metódy a doporučenia ako a čo s dieťaťom, ktoré nechce a nevie kľudne spať. Dôležité je riešiť príčinu nespavosti a nie iba trénovať rôzne rituály.
Spanie je základná životná potreba fungujúca inštinktívne a automaticky, je viazaná na rytmus striedania tmy a svetla.
Prirodzené striedanie spania, oddychu, regenerácie s aktivitami a výkonnosťou sa evolučne vyvíjalo milióny rokov. Schopnosť SPAŤ je stará ako život na tejto planéte.
Pre pocit bezpečia, ochrany a kvalitného oddychu spávali celé rodiny spoločne, čo je možné pozorovať ešte aj v súčasnosti v prírodných spoločenstvách. Rytmus spania a bdenia sa vyvíjal milióny rokov a my v 21. storočí nevieme, kde má dieťa spať, s kým má dieťa spať a odkedy má spať samé.
ČO narúša tento základný inštinkt spania u dieťaťa?
Je to vždy neznámy STRACH, a ak zostane skrytý bude sprevádza dieťa celý život.
Problémy dieťaťa so spaním je potrebné riešiť ak trvajú dlhšie obdobie a kombinujú sa s nekľudným spánkom, nočnými desmi, ak dieťa prežíva nočné mory, ťažké sny, strach z tmy a depresiu. Súčasne je potrebné citlivo vnímať aj iné strachy a úzkosť u dieťaťa, ktoré sa môžu vzájomne kombinovať. Priblížiť sa k tomu, čo ruší spánok dieťaťa vám umožnia detské sny.
Rešpektujte potrebu bezpečia, ktorú dieťa potrebuje cítiť v tme a v určitom veku. Možno práve predčasná snaha rodičov o samostatné spanie dieťaťa, vytvorí jeho prvotný blok na prirodzené spanie.
Nerobte vedu so spaním a choďte spať s dieťaťom. Možno vás dieťa svojimi problémami so spaním chce prinútiť spať a oddychovať.
Čo viac ublíži dieťaťu – pokojné, kľudné spanie, s pocitom bezpečia a s rodičom alebo snaha dieťaťa hrdinsky spať samo v tme, ale v strachu a v napätí. A ráno má ísť do školy.
Mgr. Adamcová Lýdia