Ak pochopíme podstatu toho  – „KTO za ČO môže“ vyriešime mnohé svoje problémy. 

ČO potrebujeme zmeniť

Konštatovania typu: „ Deti šikanujú syna, preto sa bojí a má problémy so spaním; v škôlke asi na naše dieťa kričia, nechce tam chodiť; pes skočil na syna a on sa od vtedy zajakáva; učiteľka „sedí“ na našej dcére a ona sa nevie sústrediť; očkovali syna a on ochorel; karanténne opatrenia spôsobili narušené vzťahy a konflikty v rodinách, svokra nám komplikuje vzťah; … „

Prečo

Zo svojho detstva si pamätám príhodu: Zubný lekár vytrhol mladému mužovi zub. Objavil sa ale problém, rana mu neprestala krvácať a následne mu bola diagnostikovaná leukémia. Mnohí ľudia obviňovali lekára, a zo strachu prestali ku nemu chodiť. Vďaka tomuto zákroku a včasnému zisteniu ochorenia, však mladý muž žil podstatne dlhšie...

Alebo problém dievčatka, u ktorého sa po grilovačke objavil silný až fóbický strach z ohňa bol vlastne zabudnutým strachom starej  mamy, ktorú ako 5 ročnú vytiahol pes z horiaceho domu. Súčasný oheň bol iba spúšťačom starého silného strachu z ohňa, ktorý iba čakal na svoje ukončenie!

Čo je spúšťač a čo príčina

Šéf, svokra, prísna učiteľka, zlé známky, šikana, očkovanie, karanténa nie sú príčinou vzniknutého problému,  sú iba spúšťačmi niečoho hlboko uloženého a nepoznaného…

Spúšťače pomáhajú vidieť to nevidené

Karanténne opatrenia nemôžu spôsobiť problémy v rodine, vo vzťahoch, môžu iba vytvoriť podmienky, v ktorých bude videné to, čo zostalo neriešené, čo bolo zakrývané.

Prísna učiteľka, zlé známky upozorňujú na problém dieťaťa s učením a potrebu riešiť ho.

Očkovanie môže spustiť ochorenie iba ak máte k nemu aj dispozície. Pozitívom je, že vás upozorní, prípadne vám umožní vidieť niečo, čo potrebujete riešiť a predísť iným zdravotným komplikáciám v budúcnosti.

Šikana je signálom, že vaše dieťa sa nevie brániť, že má strach a chýba mu odvaha. Ak to prijmete, môžete začať riešiť jeho psychický stav. Nemusíte dávať energiu iba do obviňovania školy, iných detí a robiť tam poriadk.

A drogy! Čo nechce vaše dieťa cítiť, pretože je to preňho bolestivé a vytesňuje to drogou, ale môže to byť aj alkohol, hranie, fajčenie, sladkosti? Čo je to za bolesť, odkiaľ pramení? Od koho to dostal?

Pozor na obviňovanie

Pre mnohých je jednoduchšie obviniť za svoje problémy iných, rodičia chránia svoje deti tým, že obviňujú iné deti. Nepomáhajú tým sebe, a ani svojim deťom.

Vďaka mnohým súčasným spúšťačom môžete vidieť niečo, čo možno aj riešite, ale  sa vám to neustále opakuje.

Situácie, ktoré sa vám opakovane dejú, vám chcú niečo „povedať“. Možno máte pochopiť, že tí „druhí“, ktorí vás zlostia sú „odvrátenou stranou vášho JA“. Poznaním a prijatím tejto možnosti, sa uvoľní množstvo negatívnej energie a vzniká priestor pre pozitívne riešenie akéhokoľvek problému.

Stále platí to známe -“trafená hus zagága“.

Mgr.Lýdia Adamcová              https://vychovavkocke.sk/

Výchova v kocke – kolekcia 5 ebookov

Prečítajte si tiež

Menu