Ak pochopíme podstatu toho  – „KTO za ČO môže“ vyriešime mnohé svoje problémy. 

ČO potrebujeme zmeniť

Konštatovania typu: „ Deti šikanujú syna, preto sa bojí a má problémy so spaním; v škôlke asi na naše dieťa kričia, nechce tam chodiť; pes skočil na syna a on sa od vtedy zajakáva; učiteľka „sedí“ na našej dcére a ona sa nevie sústrediť; očkovali syna a on ochorel; karanténne opatrenia spôsobili narušené vzťahy a konflikty v rodinách, svokra nám komplikuje vzťah; … „

Prečo

Zo svojho detstva si pamätám príhodu: Zubný lekár vytrhol mladému mužovi zub. Objavil sa ale problém, rana mu neprestala krvácať a následne mu bola diagnostikovaná leukémia. Mnohí ľudia obviňovali lekára, a zo strachu prestali ku nemu chodiť. Vďaka tomuto zákroku a včasnému zisteniu ochorenia, však mladý muž žil podstatne dlhšie...

Alebo problém dievčatka, u ktorého sa po grilovačke objavil silný až fóbický strach z ohňa bol vlastne zabudnutým strachom starej  mamy, ktorú ako 5 ročnú vytiahol pes z horiaceho domu. Súčasný oheň bol iba spúšťačom starého silného strachu z ohňa, ktorý iba čakal na svoje ukončenie!

Čo je spúšťač a čo príčina

Šéf, svokra, prísna učiteľka, zlé známky, šikana, očkovanie, karanténa nemôžu byť príčinou ale sú iba spúšťačom niečoho hlboko uloženého a nepoznaného…

Spúšťače pomáhajú vidieť to nevidené

Karanténne opatrenia nemôžu spôsobiť problémy v rodine, vo vzťahoch, môžu iba vytvoriť podmienky, v ktorých bude videné to, čo zostalo neriešené, čo bolo zakrývané.

Prísna učiteľka, zlé známky upozorňujú na problém dieťaťa s učením a potrebu riešiť ho.

Očkovanie môže spustiť ochorenie iba ak máte k nemu aj dispozície. Pozitívom je, že vás upozorní, prípadne vám umožní vidieť niečo, čo potrebujete riešiť a predísť iným zdravotným komplikáciám v budúcnosti.

Šikana je signálom, že vaše dieťa sa nevie brániť, že má strach. Ak to prijmete, môžete začať riešiť jeho psychický stav. Nemusíte dávať energiu iba do obviňovania školy, iných detí a robiť tam poriadky .

A drogy! Čo nechce vaše dieťa cítiť, pretože je to preňho bolestivé a vytesňuje to drogou, ale môže to byť aj alkohol, hranie, fajčenie, sladkosti? Čo je to za bolesť, odkiaľ pramení? Od koho to dostal?

Pozor na obviňovanie

Pre mnohých je jednoduchšie obviniť za svoje problémy iných, rodičia chránia svoje deti tým, že obviňujú iné deti. Nepomáhajú tým sebe, a ani svojim deťom.

Vďaka mnohým súčasným spúšťačom môžete vidieť niečo, čo možno aj riešite ale neúspešne alebo sa vám to neustále opakuje.

Už iba prijatím toho, že situácie, ktoré sa nám opakovane dejú nám majú niečo „povedať“; že tí „druhí“, ktorí nás zlostia sú „odvrátenou stranou nášho JA“, sa uvoľní množstvo negatívnej energie a vzniká priestor pre pozitívne riešenie akéhokoľvek problému.

Stále platí to známe -“trafená hus zagága“.

Mgr.Lýdia Adamcová

Žijeme ilúziu dobrovoľnosti a slobody

 

Výchova v kocke

1. Výchovné princípy a výchovné metódy

Prečítajte si tiež

Problémy vo výchoveVýchova

Stačí ak sa dieťaťu ospravedlníte?

Duša dieťaťa je veľmi zraniteľná. Výčitky, obviňovanie, kritika, občas nadávky, krik alebo aj urazený nezáujem detské rany iba jatria. Pracujem s nimi, vnímam…
Zobraziť
Rodičia a partnerstvo

Neexistujú bezproblémové vzťahy

1. Keď mali pred časom Slováci možnosť vyjadriť sa k otázke, aké životné hodnoty sú pre nich dôležité, na prvom mieste presvedčivo skončila…
Zobraziť
Menu