Ak pochopíme „KTO za ČO môže“ vyriešime mnohé svoje problémy. 

Konštatovania: „… Deti šikanujú syna, preto sa bojí a má problémy so spaním; v škôlke asi na naše dieťa kričia, nechce tam chodiť; pes skočil na syna a on sa od vtedy zajakáva; učiteľka „sedí“ na našej dcére a ona sa nevie sústrediť; očkovali syna a on ochorel; karanténne opatrenia spôsobili narušené vzťahy a konflikty v rodinách … „

Zo svojho detstva si pamätám príhodu: Zubný lekár vytrhol mladému mužovi zub. Objavil sa ale problém, rana mu neprestala krvácať a následne mu bola diagnostikovaná leukémia. Mnohí ľudia v dedine obviňovali lekára, a zo strachu prestali ku nemu chodiť. Vďaka tomuto zákroku a včasnému zisteniu ochorenia, však mladý muž žil podstatne dlhšie.

Šikana, pes, prísna učiteľka, očkovanie, karanténa nemôžu byť príčinou ale sú iba spúšťačom niečoho hlboko uloženého a nepoznaného…

Riešili sme problém u dievčatka, u ktorého sa objavil silný až fóbický strach z ohňa. Nemohli doma zapnúť šporák a variť. Predchádzala tomu situácia z oslavy, na ktorej sa grilovalo a vybuchol im plynový gril. Nebolo to, až tak dramatické. Okrem našej slečny tam boli aj mnohé iné deti, ale iba ona nemohla viac vidieť oheň. Sila strachu bolo podozrivá a preto sme hľadali, či má niekto v rodine strach z ohňa. Maminka odpovedala, že nevie o tom. Na ďalšie stretnutie už prišla s informáciou, že jej maminku ako 5 ročnú vytiahol pes z horiaceho domu. Súčasný oheň bol iba spúšťačom starého silného strachu z ohňa, ktorý iba čakal na svoj čas!

Čo nám hovoria tieto spúšťače?

Karanténne opatrenia nemôžu spôsobiť problémy v rodine, vo vzťahoch, môžu iba vytvoriť podmienky, v ktorých bude videné to, čo zostalo neriešené, čo bolo zakrývané.

Očkovanie nemôže spustiť ochorenie, ak máme k nemu aj dispozície. Pozitívom je, že vidíme niečo, čo potrebujeme riešiť a predísť iným komplikáciám v budúcnosti.

Šikana je signálom, že vaše dieťa sa nevie brániť, že má strach. Ak to prijmete, môžete začať riešiť jeho psychický stav. Nemusíte dávať energiu do obviňovania školy, iných detí a robiť tam poriadky.

A drogy! Čo nechce vaše dieťa cítiť, pretože je to preňho bolestivé a vytesňuje to drogou, ale môže to byť aj alkohol, závislé hranie, fajčenie, sladkosti? Čo to je, od koho to dostal a kde to pramení?

Pre mnohých je jednoduchšie obviniť za svoje problémy iných, rodičia chránia svoje deti, obviňovaním iných detí. Nepomáhajú sebe ani svojim deťom.

Vďaka mnohým súčasným spúšťačom môžeme vidieť niečo, čo zostalo zabudnuté a nevidené. Už iba prijatím toho, že ten „iný“, ktorý ma zlostí  je „odvrátenou stranou môjho JA“ sa uvoľní množstvo negatívnej energie a vzniká priestor pre pozitívne riešenie akéhokoľvek problému.

Klientku rozčuľoval nemenovaný politik. Potom, čo pomenovala jeho vlastnosti, som jej povedala aby si predstavila, že má tieto vlastnosti. Nakoniec skonštatovala – „keby som ich mala, asi by som všetko zvládla lepšie. Ale ja som si nevedela dupnúť, ísť si za svojim, presadiť si svoj názor, bála som sa, že ma manžel opustí. Chcela som byť dobrá, len žiadne konflikty, prispôsobila som sa a prestala som byť sama sebou. 

Mgr. Adamcová Lýdia

Prečítajte si tiež

Problémy vo výchoveŠkolaZdravie

Bachové /školské/ esencie

  Nástup do školy a aj celá školská dochádzka prináša deťom novú zodpovednosť, nové situácie a úlohy. Dieťa sa musí vyrovnať s množstvom…
Zobraziť
ZdravieŽeny a matky

Sme matky ale aj zaujímavé ženy

Pamätám si na klientku – peknú, štýlovo oblečenú aj napriek tomu, mala vo vzťahoch problémy. Muži ju opúšťali. Jej podvedomie nám poslalo známy…
Zobraziť
Menu