Ak pochopíme „KTO za ČO môže“ vyriešime mnohé svoje problémy. 

Konštatovania: „ Deti šikanujú syna, preto sa bojí a má problémy so spaním; v škôlke asi na naše dieťa kričia, nechce tam chodiť; pes skočil na syna a on sa od vtedy zajakáva; učiteľka „sedí“ na našej dcére a ona sa nevie sústrediť; očkovali syna a on ochorel; karanténne opatrenia spôsobili narušené vzťahy a konflikty v rodinách … „

Zo svojho detstva si pamätám príhodu: Zubný lekár vytrhol mladému mužovi zub. Objavil sa ale problém, rana mu neprestala krvácať a následne mu bola diagnostikovaná leukémia. Mnohí ľudia v dedine obviňovali lekára, a zo strachu prestali ku nemu chodiť. Vďaka tomuto zákroku a včasnému zisteniu ochorenia, však mladý muž žil podstatne dlhšie.

Šikana, pes, prísna učiteľka, očkovanie, karanténa nemôžu byť príčinou ale sú iba spúšťačom niečoho hlboko uloženého a nepoznaného…

Problém u dievčatka, u ktorého sa po grilovačke objavil silný až fóbický strach z ohňa, bol vlastne zabudnutým strachom starej  mami, ktorú ako 5 ročnú vytiahol pes z horiaceho domu. Súčasný oheň bol iba spúšťačom starého silného strachu z ohňa, ktorý iba čakal na svoje ukončenie!

Čo nám hovoria tieto spúšťače?

Karanténne opatrenia nemôžu spôsobiť problémy v rodine, vo vzťahoch, môžu iba vytvoriť podmienky, v ktorých bude videné to, čo zostalo neriešené, čo bolo zakrývané.

Očkovanie môže spustiť ochorenie iba ak máte k nemu aj dispozície. Pozitívom je, že vás upozorní, prípadne vám umožní vidieť niečo, čo potrebujete riešiť a predísť iným komplikáciám v budúcnosti.

Šikana je signálom, že vaše dieťa sa nevie brániť, že má strach. Ak to prijmete, môžete začať riešiť jeho psychický stav. Nemusíte dávať energiu do obviňovania školy, iných detí a robiť tam poriadky.

A drogy! Čo nechce vaše dieťa cítiť, pretože je to preňho bolestivé a vytesňuje to drogou, ale môže to byť aj alkohol, závislé hranie, fajčenie, sladkosti? Čo to je za silu,  odkiaľ pramení? Od koho to dostal?

Pre mnohých je jednoduchšie obviniť za svoje problémy iných, rodičia chránia svoje deti, obviňovaním iných detí. Nepomáhajú sebe ani svojim deťom.

Vďaka mnohým súčasným spúšťačom môžeme vidieť niečo, čo zostalo zabudnuté a nevidené. Už iba prijatím toho, že ten „iný“, ktorý ma zlostí  je „odvrátenou stranou môjho JA“ sa uvoľní množstvo negatívnej energie a vzniká priestor pre pozitívne riešenie akéhokoľvek problému.

1. Výchovné princípy a výchovné metódy

Mgr. Adamcová Lýdia

Prečítajte si tiež

Problémy vo výchoveŠkolaVýchova

AKO učiť deti bojovať aj s coronavírusom

Máme proti sebe súpera, ktorého nevidíme, ktorého nepoznáme a máme s ním bojovať. A pre deti je to ešte zložitejšie. Vo svojom vnútri…
Zobraziť
Výchova

Ako pomôcť dieťaťu stať sa OSOBNOSŤOU

Vychovať dieťa, ktoré bude jedinečné, sebaisté, zdravo múdre, tvorivé, možno trochu neposlušné…, znamená poznať ho, poznať „brzdy“ jeho vývinu alebo nájsť „žabu sediacu…
Zobraziť
Problémy vo výchoveVýchova

Slová vo výchove nestačia

V prípade problémového správania dieťaťa, využívajú rodičia najčastejšie kritizovanie, vysvetľovanie a moralizovanie. Slovami dieťaťu opisujú jeho nevhodné správanie. Vytvárajú teórie o tom, čo…
Zobraziť
Menu