Nezaradené, Zdravie, Ženy a matky

Mať svoje miesto vo vesmíre

Všetci citlivo vnímame vyjadrenia mladých maminiek podobného charakteru: Milé žienky…prosím vás, nájde sa tu niektorá, ktorá sa po pôrode cíti permanentne zle? Myslím fyzicky slabá, unavená, potom som zo seba sklamaná a smutná. Nemám sa k životu, akurát ten materinský pud sebazáchovy mi nedovolí vzdať sa, takže sa starám o malú najlepšie ako viem. Jem denne vitamíny, pijem veľa vody, a chodím na prechádzky s kočíkom, ale ešte aj to má tak strašne vysilí.., proste som nejaká …., či mi už šibe…máte aj vy takéto skúsenosť, ako ste si s tým poradili, kedy vám to prešlo?

Príbeh nejednej mladej ženy na materskej dovolenke. Týmto ťažkým stavom však predchádza pomalé a postupné nabaľovanie emócií strachu, smútku, neistoty, vyčerpania. Sú to stavy, v ktorých už nemáte silu zabehať si, zaspievať, nevládzete stáť ani spať….  A môžu to byť už stavy, ktoré si vyžadujú psychoterapeutický pomoc. Je dobré im ale predchádzať.

Ako si pomôcť a pritom nič nerobiť

Poznáte pocit – môj domov, môj hrad. Pocit, keď sa hodíte do svojej postele, ľahnete do vane v kúpeľni, kde zažívate ten pocit uvoľnenia, očistenia, regenerovania ale aj bezpečia – to sú naše útočiská.

Ako si vytvoriť niečo malé, tiché, pokojné, príjemné, láskavé, niečo čo budete mať k dispozícii stále, a postupne už iba tá možnosť, že máte svoje tiché miesto, vám dáva tie krásne pocity uvoľnenia, regenerovania…

Čím dlhšie budete svoje liečivé útočisko mať a využívať ho, tým rýchlejšie vám navodí pokoj duše a tela.

Predovšetkým matky nemajú tento svoj priestor, v ktorom by mali svoj pokoj a ticho. A pritom stačí iba kútik, kde budete mať kreslo, možno vankúše na zemi, miesto na poličke pre knihy a rádio. Bude to vašim súkromným priestorom, v ktorom získate energiu, v ktorom môžete relaxovať, meditovať a trochu aj plakať….

Zariaďte si tento svoj kútik len tým, čo máte radi a čo sa vám páči. Na inšpiráciu niekoľko nápadov:

Farba – je, elektromagnetická energia, je vibrujúcim farebným svetlom, ktoré preniká priamou cestou do tela, duše a mysle. Každá farba má svoje špecifické účinky. Nemusíte hneď maľovať steny, ale stačí obraz, farebné vankúše, farebná deka, drobné farebné predmety.

Prírodné prvky – tieto vibrujú láskavým a príjemným spôsobom. Ich dotyk v nás vyvoláva pocit tepla a príjemnosti, a ich prirodzené farby pôsobia upokojujúco. Drevenený nábytok, ratanové kreslo, bavlnené látky, mäkké vankúše. Živé rastliny, ktoré prečisťujú vzduch. Čerstvé rezané kvety pôsobia aj svojou vôňou.

Predmety – tak ako celý vesmír aj tieto majú svoju energiu. Sú to fotografie blízkych osôb, váza po starej mame je spojivom medzi generáciami. Kameň, ktorý je spojivom so zemou a dejinami ľudstva. Morská ulita dýcha morom, ale aj pierko, krásna vetvička, šuška. Dajte však prednosť upokojujúcej skromnosti, pred neprehľadnou zmesou všetkého a predovšetkým predmety môžete obmieňať.

Drahý kameň – má silu pôsobiť v priestore harmonizujúco. Čistý kryštál je vhodný pre všetkých – posilňuje, očisťuje, prejasňuje. Zavesený v okne rozkladá slnečné lúče na krásnu dúhu. Drahé kamene je však potreba prečistiť kúpeľom v morskej soli alebo iným spôsobom.

Obraz a fotografie – pohľadom na ne, sa vaše vnútro upokojí a prejasní krásou. Obrazy rodiny, prírody, vody, pláži, zvierat, kvetov, chrámov, reprodukcie umeleckého diela.

Sviečka – živé svetlo a oheň vždy vyvoláva atmosféru pokoja. Prečisťuj priestor a vedú k pokoju a k sústredeniu sa. Silu sviečky umocňuje aj jej farba.

Vôňa – pôsobí hĺbkovo. Aromaterapia – malé flakóny, fľaštičky s vonnými olejmi obsahujú zázračnú silu. Levanduľový olej – pri stresoch a depresiách. Mätový olej – uvoľňuje telesné a duševné napätie. Osviežujúco pôsobí citrónový olej. Kráľovná olejov ruža stišuje hnev a zmierňuje smútok. Jednu dve kvapôčky na vreckovku, tanierik. Vonné lampy šíria vôňu intenzívnejšie. Zapálené vonné tyčinky očisťujú vzduch a atmosféru, upokojujú myseľ a pomáhajú vaším modlitbám a prosbám „dostať sa do neba“.

Voda – osviežuje. Indiáni namáčajú prsty do nádoby s vodou a vodu potom rozprskávajú po miestnosti. Tento zvyk pôsobí osviežujúco, pretože do vzduchu sa tak dostávajú negatívne ióny. Rovnaký účinok môžete dosiahnuť rozprašovačom, naplneným čerstvou vodou s pár kvapôčkami éterického oleja, alebo svätenou vodou.

Jednoduchá sklenená nádoba naplnená vodou je účinný prostriedok na čistenie vzduchu. Zafarbením vody môžete zvýšiť jej účinnosť. Zelená farba – upokojuje, tyrkysová posilňuje, modrá utišuje a ružová šíri nehu. Veľká ulita naplnená vodou pripomína náruč mora.

Hudba – pomocou nej môžete dosiahnuť rýchlu zmenu svojich pocitov. Každý má svoju obľúbenú hudbu. Ak sa chcete upokojiť počúvajte upokojujúcu hudbu, ak chcete povzbudenie počúvajte povzbudzujúcu hudbu. Ideálne je počúvať nahrávky spevu vtákov, šumenia vetra, žblnkotania potôčika. Povznesenú náladu podporuje hudba Bacha, Mozarta, či stredoveké chorály. Dôležité je ale ticho. Efekt má úder gongu, zvuk ktorého sa šíri v priestore ako kruhy na vodnej hladine, jeho vibrácie cítite v celom tele, tak ako aj vibrácie ladičiek. Vo svojom liečivom kútiku môžete mať zvončeky, zvonkohru, bubienok, flauta, hraciu skrinku, ktoré navodzujú atmosféru zvukového chrámu.

Krása – čítajte si verše, ktoré sa dotknú vyšších najhlbších citov. Čítajte knihy, ktoré vás obohacujú, prezerajte si umelecké publikácie, fotografie, z ktorých dýcha krása, citlivosť a hlboké pochopenie. Vaše oči sa nabijú krásou, duša sa nasýti a mozog sa presmeruje na dráhu dobra.

Mäkkosť – ak potrebujete útechu, alebo sa cítite osamelá, zoberte do náručia plyšové zvieratko, prípadne vankúš, svoju deku. Príjemné je hľadenie domácich zvierat, ak nejaké máte. Práve tieto často tento priestor vyhľadávajú.

Liečivý kútik už má svoje kontúry a svoje čaro – prijímajte jeho dary. Utiahnite sa doň vždy, keď túžite po pokoji, odpočinku a osviežení. Seďte v obľúbenom kresle, oblečte si svoje najkrajšie a najpohodlnejšie oblečenie, pozerajte sa, dotýkajte sa, počúvajte hudbu, dýchajte jeho liečivé sily. Prijímajte všetky jeho dary. Môžete nechať plynúť svoje myšlienky. Je vhodným miestom na modlitbu a meditáciu a predstavte si svoje obľúbené miesto na tejto planéte….

Nezabúdajte na svoj čas! Čas, ktorého výsledný efekt bude pre celú rodinu požehnaným darom….

Mgr. Adamcová Lýdia  

2. Ako vyladiť emočnú energiu (nielen) výchovných metód?

Prečítajte si tiež

Problémy vo výchoveVýchova

Ako rozprávkou zahojiť rany na detskej duši

Čaro Vianoc a čaro rozprávok má silu pôsobiť na detskú dušu a predovšetkým má moc detskú dušu aj liečiť. A preto ich deti…
Zobraziť
Menu