V každom z nás je potenciál mužskej a ženskej energie zdedený od svojho otca a svojej matky. Má to hlboký biologický základ, daný mužskými a ženskými hormónmi.

Táto biologická danosť sa odráža nielen v našom fyzickom tele ale aj v našej psychike.

Prečo zjednotiť mužskú a ženskú polaritu?

Zjednotenie týchto polarít dá našej osobnosti pocit celistvosti a úplnosti a naše telo uvíta aj hormonálnu rovnováhu, dôležitú pre naše zdravie. 

Potrebuje žena mužskú energiu?

Žena so slabou mužskou energiou je nerozhodná, neistá, nedokáže sa presadiť a povedať si svoj názor. Zo strachu aby nebola odmietnutá, súhlasí so všetkým, nevie povedať „nie“. Sníva o princovi, ktorý jej život vezme do svojich rúk a bude rozhodovať za oboch. Jej ženskej vášni chýba sila a odvaha.

Ak žena prijíma svoju mužskú polaritu – svoje túžby, potreby, vyjadruje  rozhodne a sebaisto. Nemá potrebu s mužmi súťažiť. Vďaka rovnováhe mužskej a ženskej polarity prejavuje svoju ženskosť prirodzene a vášnivo. Váži si seba samu, vie povedať „nie“, svoje emócie vyjadruje spontánne. Seba vidí ako princeznú, ktorá ide na svojom koňovi, ale po princovom boku a svoj život má vo vlastných rukách.

Potrebuje aj muž ženskú energiu?

Muž s nedostatočne prijatou ženskou identitou a s nedostatkom ženskej energie pred problémami uniká, radšej nehovorí, nerieši svoje emócie.

Je presvedčený, že práce v domácnosti sú ženské práce. Nevie prejavovať svoje emócie, nepozná ich hĺbku, bojí sa plakať – len aby nevyzeral slabo a žensky. Jeho identita je nepresvedčivá a neúplná.

Muž vedomí si svojej ženskej identity a sily je otvorený k zmenám. Vie počúvať, tvoriť a riešiť problémy s citom. Podieľa sa na prácach v domácnosti (hlavne ak nemusí stavať príbytky a loviť mamutov.) Nebojí sa svojich emócií, len preto, aby nebola oslabená jeho mužská sila.

Muž, ktorý prijal svoju ženskú polaritu, dokáže objavovať najvášnivejšie stránky svojej osobnosti. Je pozorný, empatický, chápajúci, tvorivý – čím zvýrazňuje svoju mužskú príťažlivosť a svoj osobný magnetizmus.

Kde vidieť ich harmóniu

Harmónia mužskej a ženskej energie sa v reálnom živote prejavuje súladom v spoločnom tanci muža a ženy.

Jeden z najkrajších a najhlbšie pôsobiacich tancov pre partnerský vzťah je tango. V tangu fungujú neverbálne pohybové kódy, ktoré sa spájajú, oddeľujú, dopĺňajú, synchronizujú, splývajú v objatí. Tango je nielen tanec, ale aj hudba, spev a poézia zjednocujúca mužskú a ženskú energiu v nás.

Čo ak nie sú ideálne?

V každom partnerskom vzťahu vznikajú strety mužskej a ženskej energie, ktoré v nás zanechávajú búrlivejšie emócie. Môžeme dýchať, nahovárať si, že sme kľudní ale energiu emócie to nemusí zmeniť.

Dajú sa harmonizovať?

Na spracovanie partnerskej disharmonickej energie môžete využiť predstavy najskôr „zrážajúcich sa“ energií – box, šerm, džudo, karate. Jednoducho si predstavte partnera a energický šport, ktorým emóciu hnevu a zlosti ukončite.

Postupne prejdite na spoločné plynutie dvoch energií – vyberte si tanec, zvoliť si môžete spoločné tanečné korčuľovanie.

Precíťte túto nádhernú tanečnú kompozíciu, váš mozog si ju uloží. 

V druhom kroku si predstavte akoby ste videli toto video, v ktorom ale vidíte tančiť seba s partnerom.

V treťom kroku precíťte ako s partnerom v predstavách tančíte, vznášate sa… Vaše emócie sa preladia a budete vyžarovať niečo pokojné a krásne.

Nemyslite, nehovorte iba si vytvorte obrazy. Najskôr bojujte aby ste rozpustili napätie a potom už iba tančite. A predovšetkým bude tancovať vaša duša.

S partnerom môžete ísť aj reálne na kurz tanca, korčuľovania, kde tvoríte duet alebo na kurz šermu, šachu, boxu, zápasenia, kde hráte duel, ale už s pokojnými emočnými energiami.

Mgr.Adamcova Lydia

2. Ako vyladiť emočnú energiu (nielen) výchovných metód?

Prečítajte si tiež

Problémy vo výchoveRadíme si navzájom

Pomôcť svojim deťom znamená vedieť pomôcť aj sebe

Teší ma vidieť čoraz viac rodičov, ktorí si uvedomujú, že problémy ich detí sú aj ich problémy. Oddeliť to, čo sú zdedené problémy…
Zobraziť
NezaradenéVýchova

Pestovanie bonsajov je umenie aj filozofia. A čo výchova detí?

Bonsaj je živé umelecké dielo, dokonalá miniatúrna kópia stromu rastúceho v prírode. Skúsme sa ale naladiť na jeho dušu a vnímať jeho pocity,…
Zobraziť
Menu