Radíme si navzájom

Prečo chcú deti odísť

Prečo chcú deti odísť?

Vo svojej praxi sa stretávam so strachom rodičov o svoje deti. Všetci citlivo vnímame správy o úmrtiach detí, ktoré tento strach zosilňujú. Spracovávala som tému – ako detské správanie zrkadlí rodičovské problémy a zostala mi otázka: “Čo nám zrkadlí dieťa svojím úmrtím?” 

Trinásťročné dievča, po pokuse o samovraždu, bolo doporučené na dlhodobú psychoterapiu. Prichádza usmievavá a veselá slečna, ktorá nevie prečo urobila to, čo urobila. Mala síce internetovú známosť, ktorá skončila, ale z jej popudu, preto sa tým netrápila. Problémom u nej je aj spánok, je spavá už poobede, ako príde zo školy a ráno sa jej veľmi ťažko vstáva.

Kľúčové však boli jej vyjadrenia týkajúce sa matky -“Trápi ma, že mama doma plače. “ Vyjadrenia dievčaťa o sebe, o svojich náladách, aktivitách, nepotvrdzujú pesimistické, ani depresívne stavy. V nepriamych, projektívnych prejavoch sú však už prítomné ťažšie témy zvýraznené čiernou farbou a to znamená – niekde v hĺbke uložené nepoznané, nevedomé a staré emócie s depresívnym zafarbením. Tento výrazný rozdiel v nevedomej a vedomej psychike dievčaťa je nebezpečný s nepredvídateľným reagovaním aj pre ňu samotnú. 

V rozhovore jej matka udáva svoju dlhodobú liečbu na psychiatrii. Nevie si vysvetliť správanie dcéry a veľmi sa o ňu bojí. Postupne začína chápať, že problém vznikol v jej dectve. Veľmi silno v jej psychike rezonuje hnev, bezradnosť a smútok, pretože spolu so sestrou museli každý deň vstávať ráno o štvrtej hodine, aby miesto svojej matky, išli dojiť kravy do družstva a potom do školy. Deficit spánku bol jej problémom a po návrate zo školy by bola najradšej spala. Matka si uvedomuje, že pomoc potrebuje ona, aby dcéra necítila a nevidela jej depresie.

Iné dievčatko s poruchami učenia v depresívnom dotazníku uviedlo, že rozmýšľa o tom, že by sa zabilo. V rozhovore to upresnila, že je to iba myšlienka ale neurobila by to. Spýtala som sa priamo matky, či bol niekto v rodine, kto spáchal alebo chcel spáchať samovraždu. Odpovedala – „môj otec – alkoholik sa 3 x pokúsil o samovraždu“. Tieto myšlienky na samovraždu sme preto museli riešiť s matkou dievčaťa.Detská psychika, tieto ťažké témy nevie spracovať.

Vždy je potrebné citovo spracovať staré depresie, staré traumy, pretože tieto sú potom spúšťané drobnými podnetmi z prítomnosti, ktoré môžu byť iba poslednou kvapkou „v preplnenej nádrži depresií“. Potrebné je spracovať aj staré hnevy, zlosť, nenávisť, agresiu, ktoré ohrozujú už aj detské telo a sú terénom pre vznik ochorení.

Je dobré, aby dieťa v sebe oddelilo to staré a aby vedelo pracovať iba s tým, čo prežíva ono – ak dostane zlú známku, rozvádzajú sa rodičia, opustí ho kamarátka, priateľ, vysmievajú sa mu deti…

Je žiadúce, ak terapiu starého a ťažkého absolvuje rodič a to, čo prežíva dieťa v súčasnosti už nebude mať, tak silnú odozvu v jeho psychike. Pracovať iba s detskými problémami  je potom ľahšie.

Čo ale ak dieťa zomrie, čo nám zrkadlí?

Čo nám zrkadlí dieťa svojím úmrtím

Mgr. Adamcová Lýdia

Prečítajte si tiež

PočítačeProblémy vo výchoveVýchova

Časť V. POČÍTAČE a iné technológie

„Chcem, aby ľudia mali k sebe bližšie, nie ďalej,“ povedal Mark Zuckerberg.   „Chcem, aby ľudia mali na dosah ruky vzdelávanie, univerzitné knihovne, kvalitné…
Zobraziť
Radíme si navzájom

7-ročný chlapec s dva roky trvajúcim zvracaním a odmietaním jedla

 Na vyšetrenie ich sprevádzal aj partner matky, s ktorým žije 3 roky, ktorý mal záujem o riešenie problémov chlapca/klienta. Matka chcela, aby bol…
Zobraziť
Zdravie

Nechajte ma odísť…

„Nechajte ma odísť“ – je možno skrytá túžba mnohých trpiacich a starých ľudí, ktorí trpia ochoreniami, bolesťou, sú bezmocní, osamotení, možno sa nevedia…
Zobraziť
Menu