Výchova

Prečo trafená hus zagága!

Ak vás niekto hnevá, zlostí, hľadáte chyby, kritizujete, ponižujete, obviňujete - je vaším hlboko uloženým tieňom, ktorý nechcete vidieť alebo ste naň zabudli.

Prečo trafená hus zagága

pretože, „to niečo“, čo ju trafilo, prešlo do jej vnútra a tam sa s niečím podobným zrazilo. Ak by to „podobné“ tam nebolo, „to niečo“ by prešlo spôsobom – „jedným uchom dnu a druhým von“.

Takže, ak vás niekto alebo niečo hnevá, zlostí, hľadáte chyby, kritizujete, ponižujete, obviňujete – je vaším hlboko uloženým tieňom (to je to podobné), ktorý nechcete vidieť alebo ste naň zabudli.

Tieň nám ukazuje, že nie sme celkom taký, aký sme alebo aký chceme byť. Máme svoje temné stránky, svoje čierne diery. Čím viac ich potláčame a skrývame, tým viac nás majú v moci, a preto je lepšie prijať ich „bola som neposlušná, drzá, nepomohla som, bil som deti, bral im veci“.

Tiene sa tvoria celé vaše detstvo a tvoria sa aj u vašich detí, ktoré vy teraz vychovávate. Je dobré ich pochopiť, aby deťom nekomplikovali život.

Tieňom sa stávajú tie detské vlastnosti, ktoré nezapadajú do „ideálneho JA“. Deti sa totiž snažia prispôsobovať predstavám rodičov, učiteľov, kamarátov.

Ak sme potlačili do tieňa svoj strach, nevieme prečo nemáme odvahu. Ak sme do tieňa potlačili svoju agresivitu, chýba nám sila a bojový duch a nedokážeme sa presadiť.

Tieň znamená, že nechceme vidieť časť seba a navonok sa prejavuje tak, že nás to hnevá na iných a preto svoj tieň poznáme podľa ľudí, ktorí nás rozčuľujú, ktorých kritizujeme. Spýtajte sa seba – „Prečo ma hnevá kolegyňa, prečo ma rozčuľuje sused, prečo ma rozčuľuje svokra? Prečo ma hnevá ten článok aj s jeho autorom?“

Zúčastnila som výcviku zameraného na katarzné techniky a v skupine bolo jedno mladé, šantivé, veselé žieňa. Väčšinou sa pohybovala v skupine mužov. Nejakým spôsobom má dráždila a bola som jej správaním pohoršená.

Neskôr sme mali program – zámena s inou osobou. Terapeut mi určil ju. Šokovalo ma to. Vymieňali sme si všetko – šaty, topánky, náušnice, prsteň, spala na mojom mieste. Ráno som ju videla ísť v mojich šatách a zrazu som videla seba v jej veku – pojašené, živé, bláznivé dievča pobiehajúce, hrajúce futbal s chlapcami, milujúce tanec. Lenže na dedine bol s tým problém, pamätám si ako ma stará mama stále kritizovala, že som v kostole poslušne nestála, že som sa smiala, že som behala s chlapcami …

Až som sa postupne stala poslušnou a tichšou. Svoju spontánnosť, hravosť až divokosť som poprela. Chcela som byť pokojnou, múdrou, rozvážnou a neviem akou. Ale nešlo to. Nebola som ani taká a ani taká. Výsledkom bol hnev, ale hnev voči sebe, že som sa nepresadila a on mal aj svoj podiel na mojom ochorení. To je téma popieranie a neprijatie seba, ale hlboko skryté.

To mladé žieňa bola mojim skrytým a potlačeným tieňom, vďaka nej som ho našla. Dnes som si povedala „spolu s ňou sa môžem starobou aj pretancovať …“

A vznikol cyklus pre ženy!

Na tiene (a to aj vaše, ktoré zostali skryté) citlivo reagujú deti. Cítia, že sú nebezpečné nielen pre ich organizmus ale aj pre váš. A dávajú vám to vedieť – problémovým správaním, ťažkosťami alebo už aj chorobami, ktorých sa podvedome boja.

Neexistuje totiž cesta obísť tiene, ignorovať ich. Jediná cesta je prijať ich a uvoľniť.

Myslite na ne pri výchove svojich detí. Nevytvárajte a neposilňujte ich tiene svojou kritikou, ponižovaním a rôznymi poznámkami.

AKO pracovať aj s nevedomými obrazmi seba, so svojimi tieňmi, ako svoj tieň spoznať a uvoľniť jeho silu – aj k tomu smeruje Výchova v kocke!

Mgr. Adamcová Lýdia

«   |   »