Ženy a matky | Výchova | Problémy vo výchove

Výchova v pravde

Deti majú prirodzenú schopnosť rodičom dôverovať a veria všetkému, čo poviete.

Výchova v pravde

Príroda deti vybavila radarom, ktorý citlivo signalizuje zmenu v tom, čo cítia a čo vidia alebo počujú. Rozdiel medzi vaším vonkajším správaním a ich vnútorným cítením, deti zneisťuje. Sú situácie, kedy dieťa niečo cíti, ale vy mu budete hovoriť, že to tak nie je … „nie, nie som nahnevaná, nič ma netrápi“, alebo: „neboj sa, ani ja sa nebojím“, alebo: „my sme sa s ockom nehádali …“.

Deti majú prirodzenú schopnosť rodičom dôverovať a veria všetkému, čo poviete. Naučíte ich veriť slovám.

Deti prestávajú dôverovať sebe a svojmu cíteniu. Prestávajú vnímať rozdiel v tom, čo vidia a čo cítia. Zakrpatejú im tykadlá, ktorými zachytávajú nebezpečie.

Potom sa môže stať, že do parku, kde sa vaše dieťa hrá, príde neznámy človek, možno pedofil a bude rozdávať sladkosti a bude sa s vaším dieťaťom pekne rozprávať a ono bude veriť jeho slovám. Ponúkne mu sladkosti.

Čo asi dieťa urobí? Môže sa stať, že vaše dieťa ako tínedžer pôjde podvečer domov parkom a svoj inštinkt, ktorý mu možno hovorí „nechoď tadiaľ“, už nevie počúvať a môže sa mu niečo stať.

Neskôr prídu životné situácie, ktoré zvonku budú vyzerať krásne, môžu to byť rôzne sľuby o láske, o zamestnaní v zahraničí, o finančnom zisku. Sú to však len slová, ktorým sa naučil veriť a už nevie tieto situácie kontrolovať svojim vnútorným radarom.

Mgr. Adamcová Lýdia

Princípy výchovy a nevýchovy

«   |   »