Výchova, Ženy a matky

Vytvorte „liečivé emočné náplaste“ pre seba a svoje deti

Život je plný emócií strachu, hnevu, smútku, nenávisti ale aj radosti. Každá emócia zanecháva v detskej duši ranu, ranu ktorú ale nevidíme a preto ju neriešime. Dokonca aj veľa radosti s následným sklamaním, môže vytvoriť ranu v detskej psychike.

Všetci si nesieme staré rany prejavujúce sa nielen na našej duši ale už aj na našom tele. Máme nové rany, ktoré často jatria práve tieto staré rany, aby nás upozornili na ich doliečenie.

Čo robiť? Každú emočnú ranu je potrebné poznať, vyčistiť a zalepiť liečivou náplasťou. Čo nám pomôže?

Život nám dáva aj rôzne obrazy so živlovou tematikou – búrky, požiare, zemetrasenia, sopky a gejzíry, tsunami, hurikány, ale aj divé a pokojné rieky, vodopády, plesá, moria, oceány, kvitnúce lúky, lesy, hory, záhadné jaskyne. A to všetko môžete využiť v kombinácii s pohybom – splavovanie, potápanie, surfovanie, lietanie, hádzanie, strieľanie, plachtenie, korčuľovanie, lyžovanie.

Deti obľubujú obyčajné hojdanie, púšťanie šarkanov, skákanie, člapkanie sa v kalužiach? Prečo ich tešia hry s vodou, s ohňom, stavanie bunkrov … Spájajú sa s energiou vzduchu, vody, ohňa, zeme, ktorá im pomáha aj liečiť niečo vnútorné.

Deti v súčasnosti strácajú kontakt s prírodnými živlami. Nevedia založiť oheň, urobiť magickú iskru, nevedia manipulovať s ohňom a strážiť ho, pretože je to nebezpečné a zakazované. Ako to ovplyvňuje ich oheň vo vnútri? Pri kontakte s ohňom sa deti učia, že oheň potrebuje mať hranice, pretože ak preskočí iskra môže zapáliť les, dom, pole obilia… Podobne sa aj nekontrolovaná emócia mení v slepú vášeň.

Pomôžu aj „farebné náplaste“. Ak náladu dieťa symbolizujú tmavé farby, symbolizujúce viac smútok a strach, pripravte im ich. „Emočne farebnú databázu obrazov“ môžete pohotovo využívať v akejkoľvek „akútnej situácii“. Aj farebná „náplasť“ môže byť zložená z farby, živlovej energie, určitej aktivity, peknej spomienky, zapojiť môžete symbolické zviera, kvet.

Aké „liečivé náplaste“ potrebujete? Vytvorte si „náplaste“ na hnev, smútok, strach, nenávisť a to pre seba a svoje deti. Vytvorte si „náplastne“ na rôzne životné situácie, u detí sú to napríklad šikanovanie, vystupovanie, skúšanie.

Liečivé náplaste“ používajte pravidelne, získajú svoju silu a rýchly účinok, ktorý bude pôsobiť aj preventívne. Naučiť deti vytvárať „liečivé náplaste“ bude skúsenosťou, ktorú môžu využívať v budúcnosti, či už preventívne alebo pri riešení problémov.

Ako vytvoriť „liečivú náplasť“? Skúste sa zamyslieť, čo vás a vaše deti priťahuje – ktorá aktivita, živel, ktoré zviera alebo farba má pre vás pozitívnu energiu. Pripojte najkrajšiu spomienku z detstva, dajte jej obraz a precíťte s ňou spojené emócie. Môžu to byť prvé lásky, krásne priateľstvá, malé úspechy, farby bielej zimy, rozkvitnutej jablone so bzukotom včiel, zážitky z dovoleniek…

Symboly a energia živlov, zvierat, farieb, tvarov, stromov, kvetov obohacujú vnútorný svet dieťaťa, sú cestou do jeho podvedomia a cestou liečenia a hojenia skrytých rán.

Mgr.Lýdia Adamcová

2. Ako vyladiť emočnú energiu (nielen) výchovných metód?

Prečítajte si tiež

Problémy vo výchoveVýchova

Nenamotávajte klbká

Mnohé problémy detí môžu začať nevinne. – Dieťa nemá chuť jesť a vaša reakcia – „musíš jesť, lebo …“; V pozadí je váš…
Zobraziť
Radíme si navzájomZdravie

Čo s obhrýzaním nechtov

Dobrý deň. Môžem poprosiť o radu? Dcéra (4 roky) si stále obhrýza nechty. Najprv som sa samozrejme zľakla, že to má súvis s…
Zobraziť
Menu