Výchova, Zdravie

Žijeme ilúziu dobrovoľnosti a slobody

Téma, ktorá v súčasnosti rezonuje v každom z nás. Niektorí nedobrovoľnosť prežívajú  obmedzujúco a iní v nej vidia príležitosť niečo o sebe zistiť, v niečom sa uistiť, niečo prekonať, možno aj zmeniť a cítia sa pritom dobrovoľne.

Prvé zamyslenie by mohlo byť – prišli sme na tento svet dobrovoľne alebo nedobrovoľne,  a odídeme z tohto sveta dobrovoľne alebo nedobrovoľne. Dobrovoľne odchádzajú iba mnohí samovrahovia. Je dobrovoľná samovražda skutočne dobrovoľná?

Čo ak naša Duša uviazla v nedobrovoľnosti a vo fyzickej realite ju nedobrovoľnosť rozčuľuje. Ak je Duša v stave dobrovoľnosti, nedobrovoľnosť v realite jej nevadí. Vo svojom vnútri je slobodná.

Iba odo mňa záleží či sa cítim ako dobrovoľník alebo nevoľník. Je to stav mojej duše, mojej psyché.

Život je cesta o prijatí dobrovoľnosti aj nedobrovoľnosti :

 • Chodia všetky deti do školy dobrovoľne? Asi nie. Ak ale chcú byť vzdelané  musia absolvovať povinnú školskú dochádzku.

 • Nechajú rodičia žiť svoje deti v stave dobrovoľnosti a slobody? Asi nie. Je ich povinnosťou ich vychovávať. A deti musia celé svoje detstvo nedobrovoľne poslúchať.

 • Koľko ľudí chodí do práce dobrovoľne? Mnohí asi nie. Ak ale chcú uživiť svoju rodinu musia nedobrovoľne pracovať.

 • Chodia piloti, vodiči, držitelia zbraní na lekárske a psychologické vyšetrenie dobrovoľne. Určite nie. Ak ale chcú lietať, jazdiť a byť držiteľmi zbraní musia ich nedobrovoľne absolvovať.

 • Môžeme dobrovoľne vycestovať napríklad do USA. Nemôžeme. Ak tam ale chceme ísť, musíme nedobrovoľne prejsť určitou tortúrou.

 • Ak by sme chceli jazdiť po ľavej strane vozovky. Nemôžeme! Musíme nedobrovoľne dodržiavať pravidlá cestne premávky platné u nás.

 • Ak sa rozhodnem dobrovoľne neabsolvovať chemoterapiu po diagnostikovaní onkologického ochorenia, nedobrovoľne musím znášať dôsledky.

 • Plošné testovanie môžem dobrovoľne neabsolvovať. Ak vodič odmietne test na alkohol – považuje sa za vodiča, ktorý požil alkoholické nápoje. Je mu odobratý vodičský preukaz a dostane zákaz vedenia motorového vozidla. A ak spôsobí nehodu, ide nedobrovoľne do väzenia, nemôže sa dobrovoľne rozhodovať, že on tam radšej nepôjde.

 • Čo ak moja nedobrovoľnosť znamená moje dobrovoľné ohrozovanie zdravia iných, ale aj svojich detí, rodičov, príbuzných.

  Svet je polaritný, plný protikladov a našou úlohou je neuviaznuť v jednom z nich. Prijať ich a vedieť s nimi pracovať je cesta k našej jednote, celistvosti a slobode. Uviaznutie v neprijatí, bojkote, vzdore  je detské správanie, pokiaľ nemáte morálne a mentálne disponovanú osobnosť revolucionára stojaceho na barikádach.

  Som dobrovoľne zaočkovaná a žijem si slobodný život bez strachu, pracujem, relaxujem. Dobrovoľne nezaočkovaní vedú neustály boj proti očkovaniu, so zdôvodňovaním prečo sa neočkovať, s hlboko skrytou otázkou  – „čo ak“. A ak príde akékoľvek ochorenie a bolesť, strácame svoju slobodu a naša dobrovoľnosť dostala mantinely. 

  Presadzovať si, že my tu tornádo nechceme a nikto nám ho nebude vnucovať, a aj tak sa neschováme, je zbytočné. Ono príde a bez diskusie s nami. Prídu aj epidémie, povodne a iné pohromy …

  Diskusia, že či je niečo dobrovoľné alebo nedobrovoľné je teoretická – vždy máme voľbu si medzi nimi vybrať a niesť dôsledky. Mám voľbu ísť na testovanie, očkovanie a chodiť do práce, na výlety, nákupy alebo neisť na očkovanie, byť doma, byť izolovaný, nahnevaný a možno aj chorý . 

Mgr. Adamcová Lýdia

2. Ako vyladiť emočnú energiu (nielen) výchovných metód?

Prečítajte si tiež

Radíme si navzájom

Čo nám zrkadlí dieťa svojím úmrtím

JENNY –  dramatický rodinný seriál, ktorý by nám mal otvoriť oči, ale aj srdcia. Požiadala ma o pomoc matka, ktorá tento seriál nemohla…
Zobraziť
VýchovaZdravie

Ako žiť so sebou

Téma, na ktorú by sme nemali zabúdať.  V živote príde obdobie kedy prestanú zvoniť telefóny, prestanú chodiť návštevy, chodiť maily, a neostáva nám…
Zobraziť
Problémy vo výchoveVýchova

Slová vo výchove nestačia

V prípade problémového správania dieťaťa, využívajú rodičia najčastejšie kritizovanie, vysvetľovanie a moralizovanie. Slovami dieťaťu opisujú jeho nevhodné správanie. Vytvárajú teórie o tom, čo…
Zobraziť
Menu