Výchova, Zdravie

Žijeme dobrovoľne v neDobrovoľnom svete alebo naopak

Téma, ktorá v súčasnosti rezonuje v každom z nás. Niektorí nedobrovoľnosť prežívajú  obmedzujúco a iní v nej vidia príležitosť, niečo o sebe zistiť, v niečom sa uistiť, možno aj zmeniť a cítia sa pritom dobrovoľne.

Prvé zamyslenie by mohlo byť – prišli sme na tento svet dobrovoľne alebo nedobrovoľne,  a odídeme z tohto sveta dobrovoľne alebo nedobrovoľne. Dobrovoľne odchádzajú iba mnohí samovrahovia. Je dobrovoľná samovražda skutočne dobrovoľná?

Čo ak naša Duša uviazla v neDobrovoľnosti a vo fyzickej realite ju nedobrovoľnosť rozčuľuje. Ak je Duša v stave dobrovoľnosti, nedobrovoľnosť v realite jej nevadí. Vo svojom vnútri je slobodná.

Iba odo mňa záleží či sa cítim ako dobrovoľník alebo nevoľník. Je to stav mojej duše, mojej psyché.

Život je cesta o prijatí dobrovoľnosti aj nedobrovoľnosti :

 • Chodia všetky deti do školy dobrovoľne. Asi nie. Ak ale chcú byť vzdelané do školy musia chodiť…

 • Nechajú rodičia žiť svoje deti v stave dobrovoľnosti? Asi nie. Je ich povinnosťou ich vychovávať.

 • Koľko ľudí chodí práce dobrovoľne? Mnohí asi nie. Ak ale chcú uživiť svoju rodinu musia pracovať.

 • Chodia piloti, vodiči, držitelia zbraní na lekárske a psychologické vyšetrenie dobrovoľne. Určite nie. Ak ale chcú lietať, jazdiť a byť držiteľmi zbraní musia ich absolvovať.

 • Môžeme dobrovoľne vycestovať do USA. Nemôžeme. Ak tam ale chceme ísť, musíme prejsť určitou tortúrou.

 • Ak by som chcela jazdiť po ľavej strane vozovky. Nemôžem! Musím nedobrovoľne dodržiavať pravidlá cestne premávky platné u nás.

 • Ak sa rozhodnem dobrovoľne neabsolvovať chemoterapiu po diagnostikovaní onkologického ochorenia je to moja voľba a moje dôsledky.

 • Plošné testovanie môžem dobrovoľne neabsolvovať. Ak vodič odmietne test na alkohol – považuje sa za vodiča, ktorý požil alkoholické nápoje. Je mu odobratý vodičský preukaz a dostane zákaz vedenia motorového vozidla. A ak spôsobí nehodu, ide nedobrovoľne do väzenia, nemôže sa dobrovoľne rozhodovať, že on tam radšej nepôjde.

 • Čo ak moja nedobrovoľnosť znamená moje dobrovoľné ohrozovanie zdravia iných, ale aj svojich detí, rodičov, príbuzných.

  Život je o protikladoch. Presadzovať si, že my tmu nechceme a nikto nám ju nebude vnucovať, je zbytočné. Diskusia, že či je niečo dobrovoľné alebo nedobrovoľné je teoretická – vždy máme voľbu si medzi nimi vybrať a niesť dôsledky. Mám voľbu ísť na testovanie, očkovanie a chodiť do práce, na nákupy alebo neísť  a byť doma, oddychovať. 

 • Mgr. Adamcová Lýdia

Prečítajte si tiež

VýchovaZdravie

Ak pochopíme, prečo koronavírus napáda predovšetkým pľúca, môžeme sa lepšie chrániť!

Ak pochopíme, prečo koronavírus napáda pľúca, môžeme sa lepšie chrániť! Citujem – „Na základe doterajších poznatkov to vyzerá, že sa vírus v teplejšom…
Zobraziť
Problémy vo výchoveVýchova

Ako rozprávkou zahojiť rany na detskej duši

Čaro Vianoc a čaro rozprávok má silu pôsobiť na detskú dušu a predovšetkým má moc detskú dušu aj liečiť. A preto ich deti…
Zobraziť
Menu