Nezaradené

Ako vyladiť svoje emócie

Jedna z najdôležitejších úloh rodičov je vedieť „neutralizovať a preladiť“ svoje negatívne emócie. Môžete používať najlepšie komunikačné postupy, najlepšie výchovné metódy, mať najlepšie úmysly,  pokiaľ ale neovládate svoje negatívne emócie, nestanú sa tieto postupy vašimi komunikačnými a výchovnými zručnosťami.

Upozornila by som vás na rozdiel medzi emočným správaním, ktoré prejavujete navonok – napríklad voči kolegovi, šéfovi, svokre a emočnou energiou, ktorú vnútorne cítite, keď na nich iba myslíte. Precíťte ich a porovnajte. Sú rovnaké alebo rozdielne?

Pracovať je potrebné s vnútornou emočnou energiou, ale aj s vonkajšími „fasádami“. Výstižnú charakteristiku svojej nadriadenej mi povedal klient: „Navonok je ako páv, vnútorne ako divá sviňa.“ Pri riešení emočných problémov je dôležité práve zosúladenie oboch úrovní tak, aby sa vzájomne podporovali a váš celkový prejav a vyžarovanie bolo úprimné a pozitívne.

Ako neutralizovať energiu emócií a zmeniť ju na pozitívnu?

Vytvorte si schránku svojich emócií, ktoré vás zaťažujú a ktoré potrebujete neutralizovať. Urobte si zoznam situácií, ktoré nedokážete optimálne a pokojne zvládať….

… Máme aj druhú možnosť – neutralizovať negatívne emócie, vďaka čomu získame nadhľad – a reagovať budeme pokojným a taktickým útokom, kultivovaným odchodom alebo sebaistým mlčaním a nereagovaním.

Práve druhá možnosť je už spojená s mentálnym tréningom a jej účinok je preventívny: situáciu si predstavte; pokojne predýchajte; fyzicky uvoľnite aktivované emócie; zvoľte novú verziu a mentálne si ju trénujte. Pre svoj mozog ste si vytvorili novú „aplikáciu“!

Mgr. Lýdia Adamcová

2. Ako vyladiť emočnú energiu (nielen) výchovných metód?

Prečítajte si tiež

Problémy vo výchoveVýchova

Prvá pomoc v situáciách, kedy “dať na zadok by bolo málo” I. časť

Vo výchove sa často stretávajú emócie detí a rodičov, spôsobom „padla kosa na kameň“. Všeobecne sa viac hovorí o detských emóciách, čo však s…
Zobraziť
Radíme si navzájom

Nechcem ťa!

Častou témou v práci s deťmi sú ich odmietavé reakcie voči rodičom. V napätých situáciách reagujú niektoré deti impulzívnejšími prejavmi a vyjadreniami typu: si…
Zobraziť
Výchova

Ako pomôcť dieťaťu stať sa OSOBNOSŤOU

Vychovať dieťa, ktoré bude jedinečné, sebaisté, zdravo múdre, tvorivé, možno trochu neposlušné…,znamená poznať ho, poznať „brzdy“ jeho vývinu alebo nájsť „žabu sediacu na…
Zobraziť
Menu