Rodičia a partnerstvo, Zdravie, Ženy a matky

Sme matky ale aj zaujímavé ženy

Pamätám si na klientku – peknú, štýlovo oblečenú aj napriek tomu, mala vo vzťahoch problémy. Muži ju opúšťali. Jej podvedomie nám poslalo známy obraz porcelánovej figúrky – baletky, ktorá sa točí na jednom mieste. Uvedomila si, že žije život stagnujúcej krásy, chýbala jej spontánnosť, zmyselnosť, hravosť.

Ako byť zmyselnou, zaujímavou, cítiť sa krásne a nie byť iba fyzicky krásna?

Možno by ste mi povedali – v bežnom živote sa to ťažko realizuje. Nech už prežívate akokoľvek zložité obdobie, zastavte sa alebo aspoň spomaľte.

Ak to neurobíte vy, môžu vás zastaviť zdravotné problémy, môžu vás zastaviť deti, ktoré trpia, ak vidia matku unavenú, bezradnú, možno depresívnu alebo si partner nájde ženu plnú ženskej energie, vitality, nadšenia.

Takže porozmýšľajme!

Naše ženské „JA“ je dané prírodou, preto je v nás niečo inštinktívne živočíšne, a nesieme si v sebe danosti od svojich ženských predkýň, od ktorých sme dostali jedinečné dispozície nášho tela, aj našej psychiky.

To sú základy nášho „JA“ a s touto výbavou sa musíme prispôsobiť predstavám, ideálom doby, v ktorej žijeme a v ktorej vládnu módne trendy.

Ako pracovať na sebe?

 • Žite bližšie k prírode, precíťte svoju inštinktívnu živočíšnu podstatu, mení sa tým vaše chemické afrodiziakum – predstavte si ženu perúcu na potoku s podkasanou sukňou, ženu sušiacu seno, alebo ženu cválajúcu na koni. Viem, že to už nemôžete zažiť, ale urobte si krátku meditáciu s vizualizáciou ako periete s inými ženami na potoku, predstavte si smiech, energiu a silu, ktorú tam máte.

 • Cíťte sa dobre vo svojom tele! Môžete byť moletné a nervózne, nahnevané, ustráchané, alebo môžete byť moletné ale uvoľnené, nadšené a vyžarujúce pokoj. Videla som takéto ženy tancovať brušné tance. Boli krásne ako dokázali svoje telo rozhýbať a rozvlniť.

 • Buďte zmyselné! Telo nám dáva úžasnú možnosť prežívať seba, svoju zmyselnosť. Cibrite svoje zmysly vôňami, chuťami, dotykmi, masážami, kúpeľmi, pohybom, hudbou, tancom. Zmyslové zážitky nás obohacujú, zjemňujú a robia zaujímavejšími.

 • Skúste sa pravidelne zastaviť – akoby na krátku meditáciu – započúvať sa do spevu vtákov, precítiť vietor, vôňu letného dažďa, zadívať sa na pekný obraz, vnímať farby, kvety, hudbu, tancujte a môžete to robiť aj so svojimi deťmi.

 • Nezabúdajte na tanec – ale predovšetkým na ľudový tanec, cigánsky tanec – ide o pohyb vychádzajúci z našej hĺbky. Pre ženy sú stvorené brušné tance, a pre partnerský vzťah tango.

 • Buďte spontánne, vášnivé, majte chuť hrať sa a dramatizovať, nebojte sa prejavovať svoje emócie.

 • Skúste zrušiť zrkadlá, spoľahnite sa na svoju intuíciu a cítenie seba cez svoje zmysly. Neporovnávajte sa, ale užívajte si svoje odlišnosti.

 • Nezabúdajte na spontánnosť a smiech, ktorý pôsobí slobodne a príjemne aj na ostatných.

 • Nájdite si svoj osobný štýl obliekania, ktorým prejavujete svoju osobnosť. Neobdivujte krásne dámy v časopisoch, s peknými maskami. Nejde o to mať nápadné a zvodné oblečenie, ide o to, aby ste sa zvodne cítila vy.

 • Majte svoj vnútorný svet bohatý, vnímajte krásne veci, situácie, nezabúdajte na farby, vytvorte si pozitívne emočné obrazy, naplňte svoje vnútro spomienkami na letnú dovolenku, prvé lásky, najkrajšie Vianoce, narodenie dieťaťa.

 • Nezabúdajte na svoje mentálne schopnosti, ženskú múdrosť a predvídavosť, tvorivosť, majte svoj názor a svoje sebavedomie.

 • Buďte zaujímavé, majte zaujímavé koníčky, majte svoje plány, čo by ste chcela zažiť, vyskúšať, a tým budete inšpirujúca pre ostatných.

 • O ľuďoch myslite skôr pozitívne, oceňte ich a oni svojim radarom cítia, čo k ním vysielate a to vám vrátia.

 • Nezabúdajte na svoje túžby, aj na prastarú túžbu po sexe – vyžarujete ju. Choďte do ženských skupín, tancujte, spievajte, prežívajte nadšenie.

 • Buďte tajomné, niekedy nedostupnejšie, nezabúdajte, že muži sú lovci.

 • Nenechajte sa vtiahnuť do sveta súťaživosti, úspechov, nesnažte sa byť najkrajšia, najobľúbenejšia, najúspešnejšia. Oberá vás to o silu a ženskosť. Buďte samé sebou.

 • Neprispôsobujte sa predstavám manžela tak, že si dáte odfarbiť vlasy, budete nosiť šaty, ktoré sa páčia jemu. Nie ste jeho bábika. Musí vás rešpektovať takú, aká ste. V opačnom prípade budete žiť stále v strachu, dokedy sa mu budete páčiť. Samozrejme, že sa mu môžete chcieť páčiť, ale svojím spôsobom.

 • Nezabúdajte, že zrelá žena sa oblieka pre seba.

 • Ak vám muž nekúpi kyticu, šperk – nežobroňte – hrdo si to kúpte sama. Oceňujte seba, sebe si urobte radosť, nečakajte.

 • Takto investujete do svojho erotického vyžarovania a nemusíte potom investovať do mejkapu a plastických operácií.

Moja prax mi hovorí, že odporúčania sú pekné, ale ťažšie je dostať ich do života, najmä keď nesiete v sebe nádrž plnú depresie, hnevu, nenávisti.

Sťažovala sa mi klientka, že jej manžel odišiel k milenke. Bola zlostná, pretože mu to vlastne tolerovala celý život. Na moju otázku, prečo manžel potreboval milenky, keď mal doma ženu, reagovala podráždene. Bola ako sud pušného prachu a ten sa ťažko objíma.

Sudy je potrebné vyprázdniť a až potom sa dá objavovať ženskosť. Tú môžete zažiť spolu s inými ženami. Vždy to tak bolo, že sa stretávali mladé ženy, staršie ženy, matky aj dcéry a staré mamy – tam je sila ženskosti, k tomu patrili určité obrady, rituály, tanec, a potom sa sama ozve tá krásna vnútorná žena ukrytá vo vás.

Čítala som vyjadrenie  hereckej ikony Sophie Loren: „Niekedy sa mi vôbec nechce veriť, že mám už 86 rokov. Cítim sa na dvadsať“.

Zostať mladá svojou dušou dá aj vášmu vyžarovaniu mladistvý šarm. Ako to dosiahnuť? Vráťte sa do svojej mladosti a precíťte tie čisté emócie spojené s prvými láskami, so spontánnosťou, s radosťou. A ak ste ich nezažili, tak ich pomôžte svojej vnútornej slečne prežiť teraz.

Takže – vyčistiť sudy naplniť ich láskou, pokojom, hravosťou, prirodzenou ženskosťou …….

Pri poznávaní seba vám pomôžu ženy, ktoré vám imponujú, ktoré vás inšpirujú svojím vystupovaním, správaním alebo tým, čo dokázali. Ony sú vaším skrytým potenciálom. Na druhej strane ženy, ktoré vás hnevajú, sú vaším skrytým tieňom.

Mgr. Adamcová Lýdia

Mať svoje miesto vo vesmíre

Výchova v kocke – kolekcia 5 ebookov

Prečítajte si tiež

NezaradenéRodičia a partnerstvo

Láska – energia, ktorá nám dáva krídla

Láska, dá sa k nej ešte niečo povedať Prichádza obdobie, kedy duch „vianočnej lásky“ strieda duch „valentínskej lásky“ Láska je vnímaná v rôznych…
Zobraziť
Výchova

Ako vyladiť svoje emócie

Jedna z najdôležitejších úloh (nielen) rodičov je vedieť „neutralizovať a preladiť“ svoje negatívne emócie. Môžete používať najlepšie komunikačné postupy, najlepšie výchovné metódy, mať…
Zobraziť