Problémy vo výchove, Výchova, Zdravie

Vnútorné deti… alebo zabudnuté MATRIOŠKY

Nielen dieťaťu pomôžu matriošky symbolicky sprítomniť všetky jeho vnútorné deti a obrazne prepojiť prítomnosť so svojou minulosťou. Dieťa si môže uvedomiť, kde sú schované jeho (možno trpiace) malé deti. Môže si ich postaviť do radu a prejsť si roky, zamyslieť sa, a precítiť vnútorné dieťa, ktoré potrebuje uznanie, pohladenie, objatie, cítiť bezpečie a lásku.

Pre výchovu je dôležité uvedomenie, že vidíme a vychováme iba poslednú, vonkajšiu matriošku svojho dieťaťa  ale zabúdame, čo je vo vnútri, čo cítia „vnútorné matriošky“, aké živly, aké farby sú tam uložené.

Prečo sa zaoberať svojimi vnútornými deťmi? Ako uzdraviť vlastné detstvo?

Ak uzdravíte svoje detstvo budú spokojné a šťastné aj vaše deti v súčasnosti. Všetky vaše pozitívne aj negatívne zážitky a s nimi spojený strach, smútok, hnev ale aj radosť, sú zaznamenané a uložené ako súbory v počítači a zoradené podľa veku.
Sila neukončenej detskej emócie, ktorú ste prežili a potláčali celé detstvo, je silou aj vášho súčasného hnevu, zlosti, strachu, poníženia ale aj ukrivdenia. Vaše súčasné stresové prežívanie je ozvenou stresu prežívaného v detstve.

Zranené vnútorné dieťa „drieme“ vo vašom podvedomí a „kazí“ pri každej príležitosti vašu dospelú komunikáciu rôznymi spôsobmi: Máte paniku zo straty milovanej bytosti; keď sa cítite úplne sami na svete, prežívate nekontrolovateľné vlny zlosti a násilia; keď vám ten koho máte radi nerozumie, alebo vás neprávom obviňuje, upadáte do depresii a stávate sa apatický…

Všetky tieto vaše vnútorné „matriošky“, cíti aj vaše dieťa, dostalo ich a má ich k dispozícii vo veku, ktorý práve prežíva. Vaše päť ročné dieťa  má hlboké spojenie so zážitkami, schopnosťami a skúsenosťami vášho „skrytého päťročného dieťaťa“. Zariadila to múdra príroda. 

Môžeme svoje vnútorné dieťa uzdraviť? Môžeme.

Ak chceme vyliečiť seba, svoje emócie, musíme najskôr vyliečiť svoje vnútorné deti a ich emócie. Ak chceme posilniť svoju sebaistotu, musíme najskôr posilniť sebaistotu svojich vnútorných detí, ktoré sa podieľajú na tvorení a vývoji nášho “JA som”.

Stačí s nim byť a dať mu priestor pre ukončenie pocitov, ktoré ho zaťažujú a prijať ho s láskou, nech už vyviedlo čokoľvek. Psychológovia pracujú s terapiami, ktoré vám umožnia vidieť, že všetko to tam je, že aj vaše matriošky žijú a čakajú.

Inak povedané: v priebehu liečby sa vraciame k predošlým vývojovým fázam a dokončujeme vaše neukončené záležitosti. Vyplačete vaše vtedy potláčané slzy  a svojej vnútornej bytosti dáte lásku, ktorej sa jej vtedy nedostávalo. Je to jednoduché znovu precítenie všetkých tých zranení, ktoré viedli k ukrytiu zraneného vnútorného dieťaťa.

Prvý krok býva uvedomiť si, čo sa mu stalo a čo mu chýbalo. Preto vám zostáva jediná možnosť  – zatvoriť si oči a vrátiť sa ku svojmu malému alebo väčšiemu dieťaťu, držať ho v objatí, pohladiť ho a povedať mu:

  • že tu budete vždy preňho, ak bude niečo potrebovať,
  • že všetko to, čo prežilo je pre vás poučením, vďaka tomu sa môžete zdokonaľovať,

  • povedz mu, že ono je tým múdrym a krásnym človiečikom, vďaka ktorému máte aj vy svoju múdrosť a krásu,

  • doprajte mu prežiť to, čo by chcelo,

  • a nezabudnite ho objímať, dávať svoju lásku …….

  • a nezabudnite si urobiť spoločnú fotku a zarámovať ju a mentálne umiestniť niekde v priestore, kde žiješ.

Mojou oporou pri práci s vnútorným dieťaťom mi boli moje dievčatá:

  • prvé dievčatko, ktoré bolo ako malá princezná na prvom svätom prijímaní,

  • potom je to dievča, ktoré si spolu s maminkou ušilo svoje prvé šaty a cítilo sa v nich ako kráľovná,

  • potom je to dievča na divadelnom javisku, ktoré rozplakalo mnohých otcov,

  • potom je to dievča na majálese, a jej prvá láska,

a tieto mi dávali silu pomôcť tomu dievčatku, ktoré zažívalo stresy s čítaním, písaním a ktoré sa nekonečne bálo a trápilo.

Vzťah k sebe je o vzťahu plnom lásky k svojim detským JA a ich prijatím, nech už urobili čokoľvek. Vždy sú to naše vnútorné deti, naše „matriošky“..

Nájdite a pospájajte si takto svoje deti. Určite máte fotografie, ktoré vám uľahčia prejsť túto cestu, máte aj živé fotografie uložené vo svojom podvedomí.

Možno vám pomôže krásna meditácia: Predstavte si ako sedíte na krásnej lúke plnej poľných kvetov, počujete bzukot včiel …., a zrazu vnímate pohyb kvetov a trávy …,  vidíte ako ku Vám lezie malé dievčatko, jej veľké krásne oči sa na vás usmejú a vy viete, že je to vaše malé dievčatko, pokojne si Vám sadá do lona, …objímte ju s láskou, akú viete dať…,  za ňou sa ku vám nesmelo približuje malá ustráchaná škôlkarka, ktorá má plnú náruč kvetov, otvorte jej svoju náruč a povedzte jej, že sa nemá čoho báť, ste tu s ňou a vždy tu s ňou budete…,  zrazu vidíte poskakovať veselú školáčku v náručí plno kníh, povedzte jej, že sa tešíte keď ju znovu vidíte a vďaka nej viete čítať, písať a viete všetko čo sa aj ona učila……,  a všetko to, Vám potvrdí zaujímavá stredoškoláčka, ktorá si ku Vám sadá…., všetky spolu sedíte v kruhu  pletiete krásny veniec z poľných kvetov, ale aj ruží a kvetov, ktoré sa Vám objavia..

Mgr. Adamcová Lýdia

5. Nebojte sa vidieť problémy svojich detí

Prečítajte si tiež

Problémy vo výchoveVýchova

Akú taktiku zvoliť

Dieťa by malo byť empatické, zodpovedné, dôsledné, súcitné, poslušné, láskavé, múdre, trpezlivé a malo by sa vedieť ovládať, mať cit pre morálku a byť…
Zobraziť
Problémy vo výchoveVýchovaZdravie

Čo s energiou detských emócií

Emócie sú predovšetkým energiou, ktorá potrebuje byť v pohybe a prúdiť. Už ich názov – emócia  – je odvodený od slova lokomócia. Predstavte…
Zobraziť
Menu