Výchova

Objímajte svoje deti myšlienkami

OBJATIE je dotyk, ktorý precíti nielen telo ale aj duša. OBJATIE je liečivým dotykom, ktorý potrebujú deti  aj dospelí. OBBJATIE to je aj pocit bezpečia a istoty.

V pevnom OBJATÍ prebiehajú liečivé procesy, už po 20 sekundách objatia narastá v tele hladina oxytocínu, ktorý je známy aj ako hormón lásky. Súčasne mozog uvoľňuje dopamín a serotonín a my cítime príjemné pocity.
OBJATÍM sa
uzatvára kruh, kruh lásky, radosti, tepla, nehy, blízkosti a ochrany.
OBJATIE
premosťuje situácie lúčenia a vítania, dôležité je pri ďakovaní aj odpúšťaní, pri láske, priateľstve a úteche.
OBJATIE je gesto s univerzálnym poslaním. Dokáže neporovnateľne viac, ako niektoré najmilšie slová a viac, ako ten najkrajší úsmev.

Dajú sa tieto pocity OBJATIA zintenzívniť? Dajú.

Skúste objímať svoje deti, ale aj svojich rodičov, aj na úrovni duší.

Čarovný večerný rituál

Experiment vykonávali matky chorých detí každý večer. Počkali, kým deti zaspali, a keď boli v aktívnej fáze spánku, šepkali im do ucha rôzne jednoduché frázy a láskavé slová, ako napríklad: „Veľmi ťa ľúbim, Som na teba pyšná, Som taká šťastná, že ťa mám, Si to najlepšie dieťa, aké som si mohla priať“, a podobne…
Výsledky týchto detí potom porovnávali s deťmi, ktorým matky nehovorili večer nič. Obe skupiny detí mali rovnakú diagnózu, avšak
tie, ktoré počúvali každý večer „čarovné slová,“ sa zotavili oveľa rýchlejšie.

Čo to znamená?

Myslieť na deti s láskou, úctou, uznaním a pochopením. K deťom môžete vysielať myšlienky plné uznania, úcty, lásky, radosti, povzbudzovania ale aj vďačnosti za to, že sú práve vaše. Nemusí to byť iba večerný rituál.

Objímajte ich myšlienkami keď spia, keď sú v škole, na skúške, na výlete ale aj keď raz od vás odídu. Vždy a všade to budú cítiť.
Svojim myšlienkam môžete dať podobu zlatých vlákien, ktoré vaše dieťa jemne ovíjajú a tkajú jeho sebavedomie.
A dieťa bude cítiť niečo hlboké, krásne a nebude vedieť, prečo to cíti a odkiaľ to prichádza.

Predovšetkým ale bude cítiť, že ste s ním aj keď vás nebude vidieť. V súčasnosti potrebujú aj deti cítiť bezpečie, istotu a pokoj i napriek tomu, že cítiť závan vojny. A slová o bezpečí deťom nestačia.

Je to protipól dnešného bytia s dieťaťom – ste s ním fyzicky ale v duchu sa zaoberáte iným vecami a inými problémami.

Mgr. Lýdia Adamcová

Výchova v kocke – kolekcia 5 ebookov

Prečítajte si tiež

Nezaradené

Deti milujú zamilovaných rodičov

Dieťa od momentu svojho počatia nevníma  mamu a otca,  cíti iba „TO“ krásne a nežné medzi nimi, ktoré ich spája. To sú prvé…
Zobraziť
Problémy vo výchoveVýchovaZdravie

Vnútorné deti… alebo zabudnuté MATRIOŠKY

Nielen dieťaťu pomôžu matriošky symbolicky sprítomniť všetky jeho vnútorné deti a obrazne prepojiť prítomnosť so svojou minulosťou. Aj dospelý si môže uvedomiť, kde…
Zobraziť