Prečo?
Dôležité sú dva dôvody:
-
Ak vám dnes povedia, že máte onkologické alebo iné ochorenie, to neznamená že vzniklo teraz a tu. Každé ochorenie, každý problém má svoju históriu presahujúci váš život. Je to príbeh siahajúci do neznáma, ale nie je neznámy, je uložený vo vašom rodovom archíve, preto s ním môžete pracovať.
-
Keď sa cítite zdraví, máte priestor, čas a možnosť poznať a riešiť niečo skryté, staré, zabudnuté a to vo veku, kedy máte silu, múdrosť a nadhľad. V starobe už budete mať iba múdrosť a zbytok životnej energie budete musieť venovať chorobám a chodeniu po lekároch.
Ak sa cítime zdraví sme skutočne zdraví
Vždy existuje niečo medzi naším zdravím a našou chorobou. Čím je vyplnený čas a priestor medzi nimi?
Možno zdravým životným štýlom vrátane pravidelného cvičenia, zdravého stravovania a udržiavania sociálnych kontaktov, ktoré môžu znižovať riziko vzniku ochorení ale nemusia.
A potom je tu svet emócií. Emócie, ktoré nás tešia, ktoré nám dávajú životnú energiu ale sú aj emócie, ktorých sa bojíme a radšej ich potláčame s pocitom, že prestanú existovať. Neprestanú! Iba sa nabaľujú a ukážu sa tam, kde ich nečakáme. A práve tieto emócie sú základom pre vznik rôznych ochorení. Dôležité je neutralizovať ich a aktivovať ich protikladné pozitívne emócie.
Ktoré emócie sú pre zdravie škodlivé
Prvá skupina negatívnych emócií a pocitov je viazaná na tému strachov: Panika, fóbie, úzkosti, obavy, zdesenie, podozrievavosť, žiarlivosť, nedôvera, pochybnosti, nepokoj, nervozita. Strachom aktivovaný stresový režim organizmu odčerpáva množstvo životnej energie, čo môže viesť k poruchám tráviacej sústavy, srdcovej a dýchacej činnosti, ale aj psychickým ochoreniam.
Vďaka emóciám strachu sa aktivujú aj emócie zlosti, ktoré nás nútia bojovať: Hnev, zúrivosť, agresivita, nespokojnosť, rozhorčenie, nenávisť, kritika, obviňovanie, závisť. Sú to emócie energeticky silné a deštruktívne pre ľudský organizmus, a sú aj v pozadí funkčných porúch jednotlivých orgánov, ale aj ich zápalových stavov a onkologických ochorení.
V hre sú aj emócie smútku: Depresia, melanchólia, zúfalstvo, zármutok, žiaľ, pocity krivdy a viny, skľúčenosť, osamelosť. Tento reťazec emócií blokuje celý energetický systém človeka, čo vedie k nedostatku životnej energie, oslabeniu imunity, a tým aj obranyschopnosti organizmu, čo je terénom pre rôzne patogény, vírusy a baktéria.
Ako emócie ovplyvňujú správanie
Emócie sú vždy naše, nech ich spúšťa ktokoľvek a čokoľvek, ale vždy je nimi naše správanie ovplyvnené.
-
Cítime ich a prejavujeme navonok – môže to byť naša reakcia, ak dieťa prinesie zo školy poznámku, ak zistíme neveru partnera, alebo nás hnevá politická situácia.
-
Môžeme ich maskovať a potláčať, či už voči šéfovi, svokre, partnerovi…. Vieme o nich, ale nevieme čo s nimi?
-
Každý si nesieme aj emócie, ktoré sú zdedené a tieto sú skryté, neznáme a hlboko „pochované“, zabudnuté, ale nájdu si spôsob ako sa pripomínať.
Poznáme ich, ak sa pozrieme do minulosti a vidíme emócie svojich rodičov a starých rodičov. Nepriamo ich poznáme vďaka ľuďom, situáciám a veciam, ktoré nás hnevajú a rozčuľujú, ale aj ťažkostiam a ochoreniam, ktorými trpíme.
Prečo sa nám pripomínajú? Sú nebezpečné, deštruktívne a oslabujú rodovú silu, preto potrebujú byť čo najskôr ukončené.
A malo by to byť súčasťou prevencie
Sú rôzne prevencie, ale najčastejšie sa stretávame so zdravotnou prevenciou, a to je hľadanie prvých signálov a príznakov zhoršeného stavu jednotlivých orgánov.
Chodíme na preventívne očkovania, preventívne prehliadky u všeobecného lekára, pediatra, gynekológa, zubára. Výsledok – na bolesť dostaneme lieky, na ekzém masť, na oslabený zrak okuliare, prípadne vyčerpanie riešime užívaním liekov, vitamínov, zmenou životného štýlu alebo alkoholom, cigaretou…
Všetko je spojené s psychikou
Počuli ste o preventívnej prehliadke u psychiatra alebo psychológa? Práve v oblasti duševného zdravia dochádza k popieraniu, potláčaniu, zatajovaniu symptómov, ktoré sa postupne nabaľujú a neskôr sa začnú prejavovať ako somatické ťažkosti a ochorenia.
Medzi psychológiou a medicínou sa rozvíja odbor psychosomatika, ktorému sa venujú lekári i psychológovia. Psychosomatika je celostný pohľad na akékoľvek ochorenie. Pracuje sa s náročnými životnými situáciami, emočnými traumami a ich stresovým dopadom na ľudský organizmus.
Čo je v našej moci
Môžeme zmeniť životosprávu, stravovanie, nájsť čisté ovzdušie pre život, športovať, relaxovať.
Stačí to? Nestačí!
Čo so životosprávou, keď sme v neustálom pracovnom, finančnom, vzťahovom strese. Ako sa správne stravovať, ak si nesieme množstvo „nestráveného“ hnevu. Ako dýchať čistý vzduch, keď naše pľúca sú „zanesené“ smútkom. Ako športovať, keď naše svalstvo je v neustálom napätí alebo je ochabnuté. Ako relaxovať, keď sa nedokážeme upokojiť a sústrediť. Ako si užiť masáž, keď telo má stres na dotyky. Ako chodiť do prírody, keď máme alergie a bojíme sa medveďov, ale aj kliešťov.
Čo robiť
Jednou z ciest je rešpektovať „fyzično a psychično“ a pracovať s oboma. Umožní nám to spoznať tvoriacu sa históriu nášho ochorenia. Môže sa nám to zdať nezrozumiteľné, ale v prejavoch fyzického tela a psychiky môžeme objaviť vzácne súvislosti, ktorých poznanie oslobodzuje a vedie k úľave.
Základom je:
- Nepokračovať v prežívaní a prejavovaní emócií, ktoré sú škodlivé, „neplniť nádrže zdedených toxických emócií“ a postupne ich silu oslabovať a neutralizovať.
- Začať posilňovať emócie prospešné nášmu zdraviu, objavovať ich a pestovať. Dôležité je nezabúdať, že naše zdravie je chránené pozitívnymi emóciami!
Poznanie a prijatie
Pri akomkoľvek ochorení sú dôležité informácie o genetických predispozíciách, vrodených ochoreniach, ktoré môžu predurčovať to, aká choroba sa u nás môže objaviť.
Nemusíme zdediť ochorenie, podstatné je, že dedíme všetky toxické emócie, ktoré sa nabaľujú naprieč generáciami a po prekročení únosnej hladiny môžu viesť k spusteniu rôznych ochorení. Nepokračovať v prežívaní týchto emócií znamená poznať ich a prijať.
Ak prijmete to, že starý otec bol alkoholik, ktorý ubližoval svojej rodine, s uvedomením, že možno bol sirotou a trpiacim dieťaťom začnete cestu zmeny.. Nezmeníte to, môžete jeho osud rešpektovať a rozhodnuť, že budete reagovať inak – pokojne a s nadhladom. Iba takto ukončíte pokračovanie nezdravých emócií ohrozujúcich aj zdravie vašich detí.
Dá sa im predísť
Z medicínskeho hľadiska, i napriek rozmachu genetického inžinierstva, zatiaľ nevieme ovplyvniť ochorenia a vady, ktoré sú dedené a vrodené. Mnohé sú predvídateľné ale neovplyvniteľné.
Je to skutočne tak? Skôr ako zdedíme ochorenie, dedíme emócie hnevu, agresivity, kritiky, nenávisti, smútku … Náš „archív“ je plný spomienok a snimi spojených emócií, ich neriešenie je základom toho ktorého ochorenia.
Môžeme pracovať práve na ukončení týchto starých toxických emócií, aby sa predišlo ich uloženiu v rôznych orgánoch ľudského tela, čo je vlastne prevenciou rôznych ochorení.
Čo so svojim životom
To, čo môžeme urobiť, je „liečiť“ svoje myšlienky, presvedčenia, svoje predstavy o živote, svoje túžby, svoje postoje, názory, životné hodnoty a predovšetkým svoje emócie. Liečiť sa budú potom naše vzťahy, zdravé budú naše rodiny a zdravý bude aj priestor, ktorý okolo seba tvoríme.
Ako začať
Predstavte si, že sledujete svoj život ako filmový príbeh. Uvedomte si, aké emócie ste prežívali, aké ste vnímali u rodičov, u starých rodičov. Mnohé z nich možno aj prežívate, a neviete prečo ich prežívate.
Skúste si svoj príbeh analyzovať a rozložiť:
-
Aké emócie a správanie sa vám objavia ako prvé ? Ako ste reagovali? Čo ste prežívali?
-
Aké myšlienky vás sprevádzali? „Som hlúpy, nezaslúžim si; som vinný; nedokážem to; som škaredá; tučná…“
-
Aké zdravotné ťažkosti vás detstvom sprevádzali? Čo vás od detstva trápilo? Dýchanie, trávenie, vylučovanie, srdcovo-cievny systém, imunitný systém, koža alebo zuby?
Krok za krokom si spomínajte a zapisujte prežívané stresové situácie, s nimi spojené svoje emócie, ale aj svoje ochorenia, ktoré ste prekonali.
AKO to zmeniť
Sú rôzne spôsoby ako dosiahnuť zmenu v starých, zdedených vzorcov správania a ukončiť ich. Až potom môže začať niečo nové.
-
Cesta ako nepokračovať v starých toxických emóciách začína ich prijatím – „sú tu a ovplyvňujú moje správanie“, už ich poznám a ukončím ich.
-
Druhým krokom ako ich oslabiť, je mentálne emóciu ukončiť – „vo svojej hlave môžete šéfovi, svokre, kolegovi povedať, to čo máte na jazyku“. Mentálne si ponadávajte, hromžite, plačte, bedákajte, vyčítajte, obviňujte … Základom je oddeliť negatívnu emóciu od spomienky, ktorá nebude mať silu ovplyvňovať naše správanie v prítomnosti.
-
Fyzické aktivity – rúbanie, dupanie, bubnovanie, kopanie, behanie, lezenie, zápasenie, box, karate pomôžu odviesť emočného napätia z fyzickej úrovne ľudského tela.
-
V uvoľnenom stave sa môžete na traumatizujúcu záťaž pozrieť, už ako na filmový príbeh, ktorý je uložený vo vašom archíve. Vidíte ho, ale už nie ste jeho súčasťou.
-
Môžete byť režisérom, ktorý zmení scenár svojho príbehu. Každá negatívna emócia má svoj protiklad, ktorý je vodítkom pre vytvorenie nového a zdravého mentálneho scenára. Skúste tancovať, lietať, plávať, korčulovať, behať, bubnovať, dupať, ale všetko to robíte už s novou emočnou energiou. Využívajte k tomu proces vizualizácie – tvorenie obrazov. Všetky emočné spomieky sú uložené v obrazoch a slovami ich nezmeníte.
Nezabúdajte na pozitívne emócie, ktoré dokážete cítiť v priestore plnom lásky a krásy. Sú liečivé, neutralizujú, rozpúšťajú, posilňujú a sú našim ochranným štítom.
Kto vám s tým môže pomôcť
Predovšetkým psychológ, psychoterapeut, psychiater, lekár rešpektujúci aj psychosomatický prístup, skúsený liečiteľ, pre veriacich kňaz, v určitých situáciách to môže byť aj dobrý a skúsený priateľ.
Dôležité je mať svojho stáleho odborníka na dušu, tak ako máte odborníka na telo. V prípade akéhokoľvek ochorenia vám pohotovejšie a cielene pomôže vysporiadať sa s jeho priebehom.
Vysporiadať sa s históriou svojho ochorenia sa nedá v krátkom čase, ktorý máme ak sme už chorí. To je už neskoro!
A potom ste to vy!
Dnes existujú mnohé terapeutické smery, absolvovaním ktorých sa ich aj učíte a viete pomôcť sebe a svojim blízkym.
Mgr.Lýdia Adamcová https://vychovavkocke.sk/