Zdravie

Je onkologické ochorenie iba fyzické ochorenie

Známa osobnosť zomierajúca na akútnu leukémiu, príbuzný liečený dlhotrvajúcou chemoterapiou, deti ležiace na onkologickom oddelení, lekár zomierajúci na onkologické ochorenie…

Šokujúce správy vyvolávajúce strach, obavy a otázky „prečo“, na ktoré nevieme odpovedať.

A nepríjemným životným pocitom sa stáva neistota.

Kde vziať istotu? Ako to ovplyvniť?

Rekapitulujeme – žili sme zdravo, nefajčili sme, chodili na preventívne prehliadky, nikto v rodine nemal onkologické ochorenie …
… a predsa je tu. Obávaná rakovina.

Mám veľkú výhodu, poznala som ju a vďaka vnútornej otázke – “prečo majú deti onkologické ochorenie, predsa nefajčili, nestresovali sa, nedýchali tento vzduch“, som pochopila, že za ochorením je aj niečo iné, niečo hlbšie, niečo čo nám uniká.

Sú emócie iba nehmotné?

Telo je chemická továreň, a to je akceptované aj vo vedeckých kruhoch. Každá emócia je chemická reakcia, ktorá zanechá v ľudskom tele hlboké chemické zmeny.

Emócie to nie sú iba navonok viditeľné, “nehmotné“ prejavy správania, ktoré sa strácajú v priestore. Ľudské telo si každú emóciu zaznamenáva a ukladá, a každá z nich má svoje úložisko, ktoré sa naplnením oslabuje, a stáva sa rizikom pre vznik akéhokoľvek ochorenia.

Aj onkologické ochorenie je spôsobené emóciami zlosti, hnevu, nenávisti, ale aj smútku, úzkosti, depresie…. , ktoré sú spúšťané stresom.

Často to nemusí to byť náš stres ale ide o stres opakujúci sa v niekoľkých našich generáciách. Takto opakujúce prežívanie hnevu, nenávisti, smútku, bolesti, závisti, ale aj poslušnosti sa stáva rizikom aj pre nás.

Vzniká emočný odpad!

Ľudské telo sa postupne znečisťuje odpadom, z týchto toxických emócií. Dostávame orgány oslabené a znečistené emóciami.

A naše stresy, naše emócie už aj v kombinácii z vonkajším znečistením, môžu byť iba poslednou kvapkou v preplnenej nádrži zdedených emócií. Takto sa vytvára základ pre rôzne ochorenia.

Dedíme emočné dispozície!

Nemusíme zdediť onkologické ochorenie. Dedíme spôsoby emočného správania, dedíme skryté a potlačené emócie, dedíme „poslušné“ emócie, a tieto (už) naše emócie, ale aj emócie našich detí, často nechápeme, obviňujeme seba a svoje deti. Ich nepochopenie, nepoznanie súvislostí, nepoznanie ich koreňov znamená, že ich nedokážeme ani riešiť.

KDE robíme chybu?

Všetky informácie o príčinách, ale aj prevencii onko-ochorenia sa orientujú na znečistenie z VONKAJŠIEHO prostredia – čo jeme, pijeme, čo dýchame a zamestnávame sa tým, čo by sme mali jesť a piť, aby sme nedostali rakovinu.
Ale VNÚTORNÉ znečistenie emóciami hnevu, zlosti, strachu, závisti a nenávisti, zostáva
nepovšimnuté.

Konštatovanie, že nepoznáme príčiny (aj onkologického) ochorenia nemusí byť pravdivé, ak sa dokážeme pozrieť „do svojho vnútra“ a nájsť nefunkčné a nebezpečné programy emočného správania.

ČO s nimi?

Dajú sa tieto staré nefunkčné schémy emočného správania meniť? Dajú!

Najlepšou prevenciou ochorení je UVEDOMIŤ si rôzne stresujúce zážitky, spomenúť si na ľudí, ktorí ich zažili a prijať ich. Nekritizovať, neobviňovať, pretože nepoznáme súvislosti, ktoré ich spôsobili.

Pomoc potrebovalo dievčatko, matka ktorého obviňovala svojho otca alkoholika za svoje ťažké detstvo. Jednou otázkou a jedným pohľadom na jeho detstvo pochopila, že jej ocko ako ročný prišiel o svoju maminku a ako päťročný aj o svojho otca. Nikdy nezažil svoju rodinu, necítil objatie maminky, nemal vzor otca, nemal jeho silu. Vo svojom vnútri cítil iba smútok a bolesť dieťaťa, ktorú riešil alkoholom.

Čo pomohlo – iba uznať jeho ťažký osud a prijať ho ako svojho otca, ktorý jej nemusel dať život, ale dal.

Poznanie tráum, emócií, správania, ktoré sme vnímali vo svojej rodine, vo svojom rode, nám dáva možnosť pochopiť to, čo opakujeme, prečo teraz a tu reagujeme podobne, prečo prežívame úzkosť, depresiu, neznámy hnev a agresivitu.

Svoju silu majú aj emócie zabudnuté a emócie, ktoré v sebe potláčame a takto „nevidené“ plynú ďalej. Smerujú k naším deťom a preto je potrebné prerušiť ich tok!

Ako pracovať so svojimi emóciami?

Ako čistiť emočné nádrže? Najskôr je potrebné priznať si svoje nebezpečné emócie a uvedomiť si ich silu.

ANO mám v sebe hnev, cítim nenávisť .. , obviňujem …; najradšej by som zabil…; hnevá ma moja úzkosť, depresia, vina ….“

Skúste si urobiť zoznam ľudí, situácií, vecí, ktoré u vás spúšťajú tieto toxické emócie. Hnevá vás expremiér, hnevá vás šéf, partner, svokra, hnevá vás práca, corona, nosenie rúšok, … Sú to vaše zrkadlá! Vážte si ich, vďaka ním vidíte svoj starý, neviditeľný hnev, zlosť, smútok …

Váš hnev neubližuje im; coronu neovplyvní; iba vás dusí pri nosení rúšok!

Váš hnev ubližuje iba vám, iba vy si plníte svoju emočnú nádrž hnevu. A to neviete nakoľko je už plná!

Ako ju neplniť!

Postupne pracujte s ľuďmi, situáciami, vecami, ktoré vás hnevajú alebo inak rušia.

Môžete začať tým, ktorý vás najviac hnevá.

  • Predstavte si „HO“ a dovoľte si prejaviť svoj hnev voči nemu. Mentálne, vo svojej hlave mu nadávajte, kritizujte ho, hundrite, hrešte, môžete čmárať a vypísať všetok svoj hnev.
  • A pripojte aj fyzické aktivity – môžete ho kopať, dupať, môžete rúbať, sekať – všetko obrazne vo svojej hlave.
  • Aktivovaný hnev môžete odviesť aj reálne – vezmite si kladivo, dosku, klince a zatĺkajte ich. Ak môžete rúbať drevo, rúbajte ho a nezabúdajte, že každé polienko je „ON“.
  • Postupne sa každá emócia, nech je akokoľvek silná, uvoľní a vy môžete s ním šermovať, zápasiť, hrať tenis a to už s pokojnejšou energiou.

Odreagovaná emócia vám uvoľní priestor a obsah spomienky s vašim protivníkom.

A vy si tam môžete „mentálne nahrať“ vašu novú verziu – môžete s ním rovnocenne diskutovať, hrať tenis, karty alebo ho jednoducho ignorujte. 

Pokoj, takto získaný budete určite “vyžarovať“ a určite ho zachytí aj ON.

Dôležitý je ale váš vnútorný POKOJ a možnosť natrénovať si nový spôsob vášho reagovania a správania. Je to akoby nová „aplikácia“ pre váš mozog.

Ak sa tento jednoduchý postup naučíte, máte možnosť riešiť aj staré príbehy svojho detstva – možno detí, ktoré vás šikanovali, zneužívali, obviňovali…

Kde hľadať pomoc?

Pri riešení zložitejších emočných stavov a emočných prejavov, je nevyhnutné využiť pomoc odborníka na duševné zdravie, využiť liečbu liekmi v kombinácii s psychoterapiou, podpornú prírodnú liečbu, prípadne homeopatický prístup a liečbu.

V prípade somatického ochorenia je základom predovšetkým klasická liečba s primeranou zdravotnou starostlivosťou.

Nájdite si čas a pracujte so svojimi negatívnymi emóciami, pretože raz sa vám alebo vašim deťom zhmotnia v podobe fyzického ochorenia.

Mgr. Adamcová Lýdia

Liečme sa, pokiaľ sme zdraví !

2. Ako vyladiť emočnú energiu (nielen) výchovných metód?

 

Prečítajte si tiež

Zdravie

Liečme sa, pokiaľ sme zdraví !

Prečo? Dôležité sú dva dôvody: Ak vám dnes povedia, že máte onkologické alebo iné ochorenie, to neznamená že vzniklo teraz a tu. Každé…
Zobraziť
Výchova

Ako vyladiť svoje emócie

Jedna z najdôležitejších úloh (nielen) rodičov je vedieť „neutralizovať a preladiť“ svoje negatívne emócie. Môžete používať najlepšie komunikačné postupy, najlepšie výchovné metódy, mať…
Zobraziť
Problémy vo výchoveVýchova

Ako rozprávkou zahojiť rany na detskej duši

Čaro Vianoc a čaro rozprávok má silu pôsobiť na detskú dušu a predovšetkým má moc detskú dušu aj liečiť. A preto ich deti…
Zobraziť